Polska"Tak" dla żądań lekarzy, "nie" dla prywatyzacji szpitali

"Tak" dla żądań lekarzy, "nie" dla prywatyzacji szpitali


Władze warszawskiej Akademii Medycznej
poparły żądania strajkujących lekarzy, są jednak przeciwne
prywatyzacji szpitali klinicznych.

"Tak" dla żądań lekarzy, "nie" dla prywatyzacji szpitali
Źródło zdjęć: © PAP | Paweł Supernak

06.06.2007 | aktual.: 07.06.2007 01:49

"Rektor i Kolegium Rektorskie Akademii Medycznej w Warszawie popierają słuszne żądania środowiska lekarskiego dotyczące konieczności strategicznej reformy systemu ochrony zdrowia, (...) a także postulat radykalnego zwiększenia finansowania zarówno ze środków NFZ, jak i budżetu państwa" - czytamy w opublikowanym przez AM komunikacie.

Jednocześnie władze uczelni, jako organ założycielski szpitali klinicznych, opowiadają się przeciwko prywatyzacji tych szpitali "jako środka zaradczego na poprawę ich sytuacji finansowej".

Rektor i Kolegium Rektorskie Akademii Medycznej apelują także o rzetelną debatę społeczną na temat sytuacji w służbie zdrowia z lekarzami i innymi pracownikami ochrony zdrowia. Zdaniem władz AM, debata miałaby na celu poinformowanie społeczeństwa o "złożoności problemu i sposobach stopniowego wychodzenia z poważnego, największego od lat kryzysu ochrony zdrowia w naszym kraju".

21 maja rozpoczął się bezterminowy strajk lekarzy. Według OZZL, trwa on obecnie w 226 szpitalach w całej Polsce, a w poniedziałek ma do nich dołączyć kolejnych sześć placówek. W 21 szpitalach lekarze składają wypowiedzenia.

Do strajku przyłączyły się m.in. jedyny w Polsce szpital geriatryczny w Katowicach, szpital dziecięcy w Krakowie i warszawski szpital MSWiA. Wypowiedzenia złożyli lekarze z Łomży i Suwałk. W Zachodniopomorskiem doszło do jednodniowego strajku w przychodniach i w gabinetach stomatologów. W Kaliszu lekarze zrezygnowali ze strajku absencyjnego i przyszli do pracy.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)