Tak depresyjnej jesieni jeszcze nie było. Powód: wyjątkowo mało słońca

Według najnowszych badań ilość promieni słonecznych ma decydujący wpływ na nasze samopoczucie. Ich brak może okazać się główną przyczyną depresji. W ciągu ostatnich miesięcy nie mieliśmy zbyt wielu okazji do obcowania ze słońcem, a prognozy na najbliższy czas nie są w tej kwestii optymistyczne.

Tak depresyjnej jesieni jeszcze nie było. Powód: wyjątkowo mało słońca
Źródło zdjęć: © SPL/East News | John Wildgoose

Już we wrześniu można było zauważyć, że pochmurne niebo to zdecydowanie dominujący w Polsce widok. Do tego częste deszcze i zimny wiatr przyczyniały się do wyjątkowo niekorzystnej aury, która nie zachęcała nas do wychodzenia z domu. Październik nie był lepszy - to przykład typowo jesiennych dni, które są źródłem "chandry", dopadającej tysiące Polaków rok w rok. Co ciekawe, ten sam miesiąc w zeszłym roku okazał się być najbardziej pochmurnym październikiem od 1998 roku.

Według danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej tegoroczna jesień pobiła rekord. Jak podaje portal TwojaPogoda.pl "w centrum i na północnym wschodzie usłonecznienie było niższe nawet o 80 godzin w porównaniu z normą wieloletnią. To tak, jakby Słońce znikło całkowicie na 11 dni".

Według naukowców z Uniwersytetu Brighama Younga w USA liczba godzin słonecznych każdego dnia ma zdecydowanie większy wpływ na nasze samopoczucie aniżeli deszcz, silny wiatr, wahania ciśnienia, zanieczyszczenie powietrza czy temperatura.

Źródło: Twoja Pogoda

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)