Trwa ładowanie...

Tajwan zalegalizował małżeństwa homoseksualne. Jako pierwszy kraj w Azji

Pary homoseksualne będą mogły zawierać legalne małżeństwa od 24 maja. Parlament na Tajwanie przyjął zmiany w piątek 17 maja w Międzynarodowym Dniu Przeciwko Homofobii.

Tajwan zalegalizował małżeństwa homoseksualne. Jako pierwszy kraj w AzjiŹródło: PAP
d3fxseq
d3fxseq

Za przyjęciem nowego prawa zagłosowała większość rządzącej krajem Demokratycznej Partii Postępowej. Prezydent Tajwanu Caj Ing-wen, która deklarowała już w czasie kampanii wyborczej poparcie dla małżeństw homoseksualnych, napisała na Twitterze:

"Zrobiliśmy duży kro w stronę prawdziwej równości i uczyniliśmy Tajwan lepszym krajem."

W piątek, kiedy parlament przyjmował nowe prawo, przed gmachem demonstrowały tysiące zwolenników legalizacji małżeństw osób tej samej płci.

d3fxseq

W 2017 roku sąd najwyższy Tajwanu orzekł, że przepisy kodeksu cywilnego, definiujące małżeństwo jako związek mężczyzny i kobiety, są niezgodne z konstytucją. Dał parlamentowi czas do 24 maja 2019 roku na legalizację małżeństw homoseksualnych.

Nie zakończyło to jednak kontrowersji jakie towarzyszą legalizacji tych związków na Tajwanie.

W ubiegłym roku w referendum, które okazało się niewiążące, większość obywateli kraju zagłosowało za tym, by małżeństwo definiować jako związek mężczyzny i kobiety. Większość chciała także ochrony praw par jednopłciowych na mocy odrębnej ustawy.

Według nowego prawa, dwie osoby tej samej płci, w wieku co najmniej 18 lat, mogą zarejestrować swój związek jako małżeństwo. Podczas podpisywania dokumentów konieczna jest obecność dwojga świadków.

d3fxseq

Agencja AP ocenia, że nowe regulacje dają małżeństwo homoseksualnym wiele spośród praw przysługujących małżeństwom osób różnej płci w zakresie podatków, ubezpieczeń oraz opieki nad dziećmi.

Ustawa przyznaje małżeństwo homoseksualnym prawo do adopcji biologicznych dzieci jednego z partnerów. Nie jest natomiast możliwa adopcja przez nie dziecka, które nie jest biologicznym dzieckiem żadnego z małżonków, nawet jeśli zostało ono przez niego adoptowane przed rejestracją małżeństwa – wyjaśniają eksperci.

Nowe prawo nie przewiduje możliwości rejestracji małżeństwa, w którym jeden z partnerów nie jest obywatelem Tajwanu, lecz kraju, w którym zawieranie takich związków nie jest legalne.

d3fxseq

Na świecie homoseksualne małżeństwa są legalne w 24 krajach. Tajwan dołączył m.in. do Niemiec, Francji, Finlandii, Stanów Zjednoczonych, Meksyku, Urugwaju i RPA.

Źródło: PAP

Zobacz także: Tomasz Sekielski – ekskluzywny wywiad dla WP o dokumencie o pedofilii

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3fxseq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3fxseq
Więcej tematów