Tajne zlecenie z Moskwy. Rosja rozwija broń w Chinach
Rosja realizuje w Chinach tajny program projektowania i produkcji dronów szturmowych dalekiego zasięgu do wykorzystania na wojnie z Ukrainą - poinformowała w środę agencja Reutera. Bezzałogowce miały już nawet zostać przetestowane - podają źródła agencji.
Reuters, podając informację o testach, powołuje się na dwa źródła z jednej z europejskich agencji wywiadowczych. Wedle przedstawionych informacji spółka zależna od państwowego rosyjskiego koncernu zbrojeniowego Ałmaz-Antiej - IEMZ Kupoł - zaprojektowała i przeprowadziła w Chinach z pomocą miejscowych specjalistów lot testowy nowego modelu drona Garpija-3 (G3). Doniesienia te zawierał przesłany w tym roku przez Kupoł raport, który zaadresowany był do rosyjskiego ministerstwa obrony.
W kolejnym raporcie Kupoł poinformował, że jest w stanie produkować na dużą skalę drony, w tym G3, i że mogą one zostać użyte w "specjalnej operacji wojskowej", czyli na wojnie z Ukrainą.
Kupoł, Ałmaz-Antiej i rosyjski resort obrony nie odpowiedziały na prośbę Reutersa o komentarz. Chińskie MSZ oznajmiło natomiast, że nic mu nie wiadomo o takim projekcie, i dodało, że Chiny mają ścisłe procedury kontroli eksportu dronów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.
- Do tej pory było wiadomo o dostarczaniu przez Chiny głównie towarów podwójnego zastosowania - części i podzespołów, które można wykorzystać w systemach uzbrojenia.(…) Nie mieliśmy jednak do czynienia, przynajmniej w otwartych źródłach, z udokumentowanym przekazywaniem całych systemów uzbrojenia - skomentował w rozmowie z agencją Fabian Hinz z londyńskiego think tanku Międzynarodowy Instytut Studiów Strategicznych
Zasięg drona do 2 tys. kilometrów
Drony G3 mogą pokonać około 2 tys. kilometrów z ładunkiem ważącym 50 kg - wynika z raportów Kupoła zdawanych ministerstwu obrony. Maszyny te zaprojektowali chińscy eksperci na podstawie drona Garpija-3. Próbki G3 oraz innych modeli dronów zostały dostarczone do koncernu Kupoł w Rosji w celu przeprowadzenia dalszych testów z udziałem chińskich specjalistów.
Kupoł podał, że w ciągu ośmiu miesięcy zakład w Chinach będzie mógł produkować drony szturmowe REM 1 z ładunkiem 400 kg. Według dwóch źródeł Reutersa systemy te będą przypominać amerykańskiego drona Reaper.
Inny dokument, do którego dotarła agencja, wskazuje, że zaangażowane w projekt firmy zamierzają stworzyć wspólny rosyjsko-chiński ośrodek badań nad dronami w specjalnej strefie gospodarczej Kaszgar w prowincji Sinciang. W bazie o powierzchni 80 ha można by produkować 800 dronów rocznie.
W zeszłym tygodniu rosyjski dyktator Władimir Putin powiedział, że rosyjskie wojsko otrzymało w 2023 r. około 140 tys. dronów i władze zamierzają zwiększyć tę liczbę 10-krotnie w tym roku.