NA ŻYWO

Zełenski ostrzega przed planami Rosji. "Mamy dowody" [RELACJA NA ŻYWO]

Zełenski ostrzega przed planami Rosji. "Mamy dowody"
Zełenski ostrzega przed planami Rosji. "Mamy dowody"
Źródło zdjęć: © EAST_NEWS | Yasushi Kaneko
Sara Bounaoui

24.09.2024 21:46, aktual.: 25.09.2024 03:09

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wojna w Ukrainie. Środa to 945. dzień rosyjskiej inwazji.- Mamy informacje, że Rosja chce zaatakować trzy nasze elektrownie jądrowe. Mamy na to dowody - mówił Wołodymyr Zełenski podczas wystąpienia w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Ukraiński zarzuca Moskwie, że tej zimy ponownie chce doprowadzić do blackoutów oraz pozbawienia prądu i ogrzewania milionów Ukraińców. Przekonywał też, że Rosję trzeba zmusić do zaprzestania agresji czynami, a nie rozmowami. - Rosję można jedynie zmusić do pokoju - stwierdził. Śledź relację na żywo w Wirtualnej Polsce.

Najważniejsze informacje
  • Wojska Putina, dzięki zastosowaniu lotnictwa, zrujnowały Wuhłedar w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy i zaczęły otaczać to miasto - przekazał Andrij Kowałenko, szef związanego z władzami ukraińskimi Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji.
  • Nie przestaniemy wspierać Ukrainy aż do jej zwycięstwa i sprawiedliwego pokoju - powiedział we wtorek prezydent USA Joe Biden w przemówieniu w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ. Biden wzywał też do zakończenia wojen na Bliskim Wschodzie i w Sudanie i upominał przywódców, by nie trzymali się władzy za wszelką cenę.
Relacja na żywo

Ukraińskie media informują o wybuchu w Odessie. Wcześnie Siły Powietrzne ostrzegały przed pociskami zmierzającymi w stronę miasta. Zaapelowano do mieszkańców, by pozostali w schronach.

Rosyjska Duma Państwowa, niższa izba parlamentu, przegłosowała projekt ustawy, który pozwoli zwolnić od odpowiedzialności karnej oskarżonych w toku procesu, jeśli pójdą na wojnę na podstawie podpisanego kontraktu z armią lub zostaną zmobilizowani – informują rosyjskie media niezależne.

Czym różni się to, co robicie z ukraińskimi dziećmi od tego, co niemieccy naziści naszym i waszym dzieciom? - powiedział we wtorek szef MSZ Radosław Sikorski, zwracając się do rosyjskiego ambasadora podczas debaty w Radzie Bezpieczeństwa ONZ nt. Ukrainy.

- Ambasador Nebenzia i rosyjscy propagandyści lubią nazywać demokratycznie wybrany rząd Ukrainy nazistami. Tak się składa, że w Polsce mieszkam trzy kilometry od miejsca byłego nazistowskiego obozu filtracyjnego z czasów II wojny światowej. Wiadomo, że uwięziono tam tysiące dzieci z Polski i Związku Radzieckiego, z okolic Smoleńska i Witebska. Do 800 z tych dzieci zmarło, ale tysiące przewieziono na zachód, aby zostać zgermanizowanymi, blond, niebieskookimi, aryjskimi dziećmi uznanymi za rasowo odpowiednie - mówił Sikorski podczas wystąpienia w Radzie Bezpieczeństwa.

Sprawiedliwy pokój w Ukrainie musi chronić jej prawo do wyboru własnej drogi i własnych sojuszników - powiedział we wtorek w Radzie Bezpieczeństwa ONZ sekretarz stanu USA Antony Blinken. Skrytykował przy tym m.in. chińskie propozycje rozwiązania, które jego zdaniem "nagrodziłyby Putina".

- Sprawiedliwy i trwały pokój musi chronić prawo Ukrainy do wyboru własnej drogi, własnych sojuszników, własnej przyszłości. Sprawiedliwy i trwały pokój wymaga pełnego uczestnictwa Ukrainy – i jej zgody. Sprawiedliwy i trwały pokój musi wspierać odbudowę i odbudowę Ukrainy, a Rosja musi płacić za naprawienie szkód, które wyrządziła. Sprawiedliwy i trwały pokój musi uwzględniać zarówno rozliczanie, jak i pojednanie - powiedział Blinken

Ważne

W swoim przemówieniu na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ polski prezydent alarmował, że stoimy dziś w obliczu poważnego zagrożenia dla globalnego bezpieczeństwa.

- Od dwóch i pół roku jesteśmy świadkami brutalnej agresji Rosji na sąsiednią Ukrainę. To rażące naruszenie podstawowych norm prawa międzynarodowego, takich jak zakaz użycia siły w stosunkach międzynarodowych. Ta niesprowokowana agresja skutkuje destabilizacją regionu i stanowi bezpośrednie zagrożenie dla globalnego ładu i bezpieczeństwa. Nie możemy pozwolić na to, aby ta wojna przerodziła się w kolejny zamrożony konflikt. To najważniejsze zadanie na przyszłość - oświadczył.

Nie możemy pozwolić na to, aby rosyjska wojna w Ukrainie przerodziła się w kolejny zamrożony konflikt; to najważniejsze zadanie na przyszłość – mówił w debacie Zgromadzenia Ogólnego ONZ prezydent Andrzej Duda.

Wołodymyr Zełenski i Olaf Scholz spotkali się za zamkniętymi drzwiami, bez tłumaczy - przekazał w rozmowie z dziennikarzami rzecznik prezydenta Ukrainy Serhij Nikiforow. Sam Zełenski w mediach społecznościowych po spotkaniu z Scholzem przekazał, że mówił o tym, "jak przybliżyć sprawiedliwy pokój" i "zachować jedność", a także o przygotowaniach do II Szczytu Pokojowego.

Kirby odniósł się też do pytania dotyczącego przyszłości pomocy wojskowej USA dla Ukrainy wobec prawdopodobnego wygaśnięcia uprawnień prezydenta do przekazywania sprzętu wojskowego w ramach mechanizmu Presidential Drawdown Authority (PDA). Uprawnienia te - wedle których Biden wciąż może przekazać sprzęt o wartości 6 mld dol. - kończą się wraz z końcem roku fiskalnego, tj. 30 września, lecz Kongres prawdopodobnie ich nie przedłuży. Rzecznik NSC zapewniał, że mimo to USA będą w stanie nadal wysyłać broń Ukrainie.

- Myślę, że usłyszycie więcej na ten temat kiedy prezydent Biden będzie miał szansę spotkać się z prezydentem Zełenskim. Wciąż mamy kilka miliardów dolarów dostępnych w ramach PDA i pracujemy nad tym, by wykorzystać różne mechanizmy, za pomocą których będziemy w stanie kontynuować naszą pomoc - powiedział Kirby.

Prezydent nie zmienił zdania nt. pozwolenia Ukrainie na uderzenia w głębi Rosji amerykańską bronią dalekiego zasięgu - powiedział we wtorek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego (NSC) John Kirby. Rzecznik powiedział, że USA będą w stanie dalej dostarczać Ukrainie broń, nawet jeśli Kongres nie zdecyduje się na przedłużenie funduszy na ten cel.

- Rozumiemy, że oni (Ukraińcy) o to prosili, ale zdanie prezydenta w tej sprawie się nie zmieniło. Prezydent zapatruje się na dalsze dyskusje z prezydentem Zełenskim w tym tygodniu i na pewno ten temat się pojawi, ale nasza polityka w sprawie użycia broni USA dalekiego zasięgu się nie zmieniła - powiedział Kirby podczas briefingu dla zagranicznych dziennikarzy w siedzibie Stałego Przedstawicielstwa USA przy ONZ.

Przedstawiciel Białego Domu zaznaczył, że Biden jest ciągle "w tym samym miejscu" jeśli chodzi o swoje podejście do tego tematu, choć przyznał, że polityka Waszyngtonu w sprawie sposobów wsparcia Ukrainy ewoluowała wraz z konfliktem.

- Mamy informacje, że Rosja chce zaatakować trzy nasze elektrownie jądrowe. Mamy na to dowody - mówił Wołodymyr Zełenski podczas wystąpienia w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Ukraiński zarzuca Moskwie, że tej zimy ponownie chce doprowadzić do blackoutów oraz pozbawienia prądu i ogrzewania milionów Ukraińców.

Zaznaczył, że Rosja stale kłamie na temat swoich działań na Ukrainie, bo nie jest w stanie ich usprawiedliwić. - Jak inaczej może wytłumaczyć, dlaczego jej rakiety są znajdowane w przestrzeni powietrznej Polski, Rumunii czy Mołdawii - mówił, dodając, że do końca wojny nie można doprowadzić rozmowami, lecz czynami.

Przekonywał też, że Rosję trzeba zmusić do zaprzestania agresji czynami, a nie rozmowami. - Rosję można jedynie zmusić do pokoju - stwierdził.

Rosyjska Duma Państwowa, niższa izba parlamentu, przegłosowała projekt ustawy, który pozwoli zwolnić od odpowiedzialności karnej oskarżonych w toku procesu, jeśli pójdą na wojnę na podstawie podpisanego kontraktu z armią lub zostaną zmobilizowani – informują rosyjskie media niezależne.

Wcześniej podobne przepisy obowiązywały już wobec osób już skazanych lub takich, wobec których toczy się śledztwo. Duma przegłosowała projekt od razu w drugim i trzecim czytaniu.

Brytyjska stacja Sky News opisuje we wtorek, w jaki sposób luksusowe zachodnie samochody trafiają przez Gruzję do Rosji - mimo że po nałożeniu na Moskwę sankcji po napaści na Ukrainę, teoretycznie nie powinny.

Sky News już kilka miesięcy temu na podstawie przeanalizowanych danych zwróciła uwagę, że od czasu nałożenia sankcji eksport brytyjskich samochodów faktycznie spadł do zera, ale w tym samym czasie ich eksport do Azerbejdżanu wzrósł o 1860 proc. Teraz jej dziennikarz miał okazję zaobserwować na własne oczy, w jaki sposób luksusowe samochody, nie tylko brytyjskiej produkcji, trafiają przez Kaukaz do Rosji.

Jak powiedziała PAP osoba wtajemniczona w rozmowy, Zełenski przedstawił kongresmenom zarys swojego "planu zwycięstwa", który ma w czwartek zaprezentować prezydentowi Joe Bidenowi i wiceprezydent Kamali Harris w Białym Domu.

- Zełenski wydawał się dość pewny siebie, jeśli chodzi o swoją pozycję wobec Rosji i zdolności do zadawania jej strat - powiedział rozmówca PAP. Dodał, że plan Zełenskiego to "lista celów i kroków, które mają do nich prowadzić".

Prezydent Wołodymyr Zełenski spotkał się w Nowym Jorku z kongresmenami Demokratów i Republikanów, zachęcając tych drugich do dalszego wsparcia Ukrainy - powiedziało PAP źródło zaznajomione z rozmowami. Zełenski nie wyklucza spotkania z Donaldem Trumpem, który zarzucił mu, że chce wygranej jego rywalki w wyborach.

Witamy w następnej części naszej relacji z wydarzeń związanych z wojną w Ukrainie. To, co działo się wcześniej, można prześledzić TUTAJ.

Źródło artykułu:WP Wiadomości