Trwa ładowanie...

Tajfun "Roke" pustoszy Japonię, są ofiary

Co najmniej cztery osoby zginęły, a dwie uznano za zaginione w wyniku silnych wiatrów i ulew spowodowanych przez szalejący nad Japonią tajfun "Roke", który wymusił już ewakuację 6 tys. osób i pozbawił prądu prawie 9 tys. domów.
Share
Tajfun "Roke" pustoszy Japonię, są ofiary
Źródło: AP
d3o8of0

Zobacz zdjęcia:Tajfun "Roke" nawiedził Japonię

Około godz. 11 czasu lokalnego (4.00 czasu polskiego) "Roke" znajdował się w pobliżu Półwyspu Kii, w południowej części japońskiej wyspy Honsiu. Przesuwał się z prędkością 35 kilometrów na godzinę w kierunku północno-wschodnim, niosąc ze sobą ulewne deszcze i wiatr wiejący z prędkością nawet 216 kilometrów na godzinę.

Meteorologowie spodziewają się, że mniej więcej o godz. 18 czasu lokalnego (godz. 11 czasu polskiego) "Roke" przemieści się nad Tokio, po czym będzie dalej przesuwał się na północny zachód. Według prognoz, ok. godz. 21 czasu lokalnego (godz. 14 czasu polskiego) tajfun dotrze nad prowincję Fukushima, gdzie znajduje się elektrownia atomowa Fukushima Daiichi, poważnie uszkodzona przez katastrofalne trzęsienie ziemi i fale tsunami 11 marca.

d3o8of0

Według publicznej telewizji NHK, do chwili obecnej na terenie całego kraju ewakuowano prawie 6 tys. osób, przy czym ponad milionowi ludzi władze zaleciły opuszczenie domów na wszelki wypadek. Woda zalała dotychczas 800 domów, a prawie 9 tys. gospodarstw pozostało bez prądu. Z powodu tajfunu odwołano prawie 300 lotów krajowych, zawieszono również kursowanie wielu pociągów.

"Roke" to już drugi tajfun, który nawiedza Japonię w ciągu ostatnich kilku tygodni. Szalejący na początku miesiąca "Talas" pozostawił po sobie około 100 zabitych i zaginionych oraz straty materialne wyceniane na ponad 53 mln jenów.

d3o8of0

Podziel się opinią

Share
d3o8of0
d3o8of0
Więcej tematów