Tajemnicze zaproszenie na spotkanie z L. Kaczyńskim
- Federacja Rodzin Katyńskich żadnego zaproszenia ani informacji na temat spotkania z prezydentem nie dostała - powiedział prezes Zarządu Federacji Rodzin Katyńskich Andrzej Skąpski. Dodał, że o zaproszeniu przez Lecha Kaczyńskiego przedstawicieli środowiska Rodzin Katyńskich dowiedział się z mediów.
- Nie wiem, jacy to mają być przedstawiciele naszej organizacji, ponieważ my nic o tym spotkaniu nie wiemy. Od razu po otrzymaniu tej informacji porozumiałem się z przewodniczącym naszej rady z Warszawy i on też był zdziwiony tą wiadomością - mówił Andrzej Skąpski. Dodał, że najwyraźniej "prezydent spotyka się z jakąś inną delegacją rodzin katyńskich, nie z Federacji".
Prezydencki minister dopytywany wcześniej przez dziennikarzy o szczegóły spotkania powiedział, że Lech Kaczyński nie zgadza się z opinią podzielaną przez Skąpskiego, że mord w Katyniu nie był ludobójstwem.
Elementem trwającego od kilku dni sporu wokół projektu sejmowej uchwały dotyczącej 17 września 1939 r. stało się użycie określania "ludobójstwo" w odniesieniu do zbrodni w Katyniu. Oburzenie, m.in. polityków PiS, wywołała opinia wicemarszałka Sejmu Stefana Niesiołowskiego (PO), że mord katyński nie był ludobójstwem. Niesiołowski mówił, że była to zbrodnia wojenna.
Na tym tle doszło też do kontrowersji w gronie działaczy Rodzin Katyńskich.
Prezes Skąpski zgodził się, że "zbrodnia katyńska była zbrodnią wojenną, mimo że wojna nie była formalnie wypowiedziana". Skąpski mówił, że "zostali zamordowani jeńcy wojenni; ludobójstwo, czy zbrodnia ludobójstwa, to masowy mord na grupach narodowościowych, etnicznych, wyznaniowych i tych kryteriów definicji zbrodnia katyńska nie spełnia".
Przeciwko takiemu stanowisku zaprotestowała w poniedziałek grupa byłych i obecnych przedstawicieli władz Federacji Rodzin Katyńskich.
"Sprzeciwiamy się, by w naszym imieniu, bez naszego upoważnienia wypowiadał się prezes Federacji Rodzin Katyńskich pan Andrzej Skąpski, prezentując swoją niewiedzę i ignorancję, a także brak zrozumienia polskiej racji stanu, tak jak my ją rozumiemy" - napisano w liście.
Pod listem podpisali się: Włodzimierz Dusiewicz - prezes Federacji Rodzin Katyńskich w latach 1993-2006; Emila Maćkowiak - prezes RK w Gdańsku (1989-2009), członek Rady FRK; Janusz Lange - prezes Łódzkiej RK (1989-2009), przewodniczący Rady FRK (1993-2006); Zbigniew Pytko - przewodniczący RK w Gdyni, członek Rady FRK; Magdalena Blombergowa - członek Łódzkiej RK; oraz Bożena Łojek - prezes Zarządu Rodzin Katyńskich w latach 1989-1994.
Prezes Skąpski ma po południu spotkać się z marszałkiem Sejmu Bronisławem Komorowskim, który później tego dnia spotka się z szefami klubów parlamentarnych w sprawie uchwały dotyczącej rocznicy 17 września 1939 roku. Marszałek ma przedstawić kompromisową propozycję.
W ubiegłym tygodniu klubom nie udało się uzgodnić jednego projektu uchwały w sprawie rocznicy, w związku z czym ostatecznie do sejmowej komisji trafiły trzy propozycje: jedna marszałka Komorowskiego, dwie - klubu PiS, przy czym jedna z nich to wierne powtórzenie uchwały Senatu z 2007 r.