Trwa ładowanie...

Tajemnicza śmierć uczestniczki "bunga bunga". Sprawa przypomina otrucie Litwinienki

Modelka Imane Fadil, kluczowy świadek w procesie Silvio Berlusconiego, została otruta materiałami radioaktywnymi. Eksperci podejrzewają, że za zbrodnią mogły stać służby.

Tajemnicza śmierć uczestniczki "bunga bunga". Sprawa przypomina otrucie LitwinienkiŹródło: East News, fot: Olivier Morin
d1ivneh
d1ivneh

Jeszcze przed swoją śmiercią Fadil podejrzewała, że została otruta. W niedzielę okazało się, że prawdopodobnie miała rację. Jak doniósł dziennik "La Stampa", badanie zwłok modelki potwierdziło te podejrzenia. W ciele kobiety wykryto duże stężenie materiałów radioaktywnych, w tym radioaktywnego izotopu kobaltu. Stężenie było tak duże, że badanie zostało przerwane w obawie o zdrowie patologów. Dlatego pełne wyniki zostaną ogłoszone dopiero pod koniec tygodnia.

Świadek bunga-bunga

Fadil zmarła 1 marca po ponad miesiącu agonii w szpitalu Humanitas w Mediolanie. Przedtem była znana przede wszystkim jako jedna z uczestniczek słynnych imprez "bunga-bunga" w willi Silvio Berlusconiego w Arcore w Lombardii. W orgiach uczestniczyła osiem razy, dlatego była kluczowym świadkiem w procesie byłego premiera w sprawie płacenia za seks 17-letniej prostytutce Ruby (również pochodzącej z Maroka).

Berlusconi został w 2013 roku oczyszczony z zarzutów, ale to nie zakończyło jego problemów prawnych. W lutym tego roku rozpoczął się kolejny proces w sprawie; 82-letni polityk oskarżany jest o przekupowanie świadków w poprzednim procesie. Fadil również miała w nim zeznawać. Pierwsze symptomy otrucia pojawiły się u niej niecałe dwa tygodnie przed początkiem sądowej batalii.

Sprawa zelektryzowała Włochy. Tym bardziej, że tajemniczych wątków jest wiele. Jednym z nich jest wątek służb. Fadil zeznała, że Berlusconiemu przedstawił ją "Marco". Jak się okazało, był on Syryjczykiem i naprawdę nazywał się Saed Ganaymi. Ganaymi dał jej telefon, którego miała używać wyłącznie do umawiania spotkań w Arcore. Fadil podejrzewała, że był związany ze służbami specjalnymi.

d1ivneh

Kto zabił?

Zdaniem Mario Scamarelli, eksperta ds. bezpieczeństwa i konsultanta tzw. komisji Mitrochina, włoskiej komisji badającej aktywność rosyjskich służb we Włoszech, jeśli wynik badań potwierdzą otrucie materiałem radioaktywnym, za zabójstwem musiały stać czynniki państwowe. Scamarella porównał śmierć modelki z przypadkiem Aleksandrem Litwinienki, otrutym polonem-210 oficerem rosyjskiego wywiadu, z którym on sam miał kontakt przed jego śmiercią.

- Dostęp do takich środków mają tylko organizacje na poziomie państwowych agencji, al-Kaidy czy mafii Siemiona Mogilewicza - powiedział dziennikowi "Il Fatto Quotidiano".

Tajemniczych wątków jest jednak więcej. Okazało się, że Fadil pisała książkę na temat tego, co działo się podczas orgii w Arcore. Twierdziła między innymi, że w willi działała satanistyczna sekta, a w podziemiach budynku odprawiano "czarne msze".

d1ivneh

Kto mógł zabić modelkę? Paolo Guzzanti, przewodniczący komisji Mitrochina i były partyjny kolega Berlusconiego spekuluje, że sprawcami mogli być... wrogowie byłego premiera Włoch.

- To bardzo zatrważająca sprawa. W tej chwili możemy tylko zapytać, kto korzysta na tej sytuacji. Na pewno cierpi na tym wizerunek Berlusconiego, choć ja nie wyobrażam sobie, żeby on mógł zlecić coś takiego - powiedział "Il Fatto Quotidiano" Guzzanti.

Zobacz także: Sikorski w mocnych słowach reaguje na wypowiedź Kaczyńskiego o LGBT+

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1ivneh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ivneh
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj