ŚwiatTajemnica szatańskiej bakterii

Tajemnica szatańskiej bakterii

17.01.2003 06:36

Naukowcy poznali właśnie jeden z sekretów najbardziej wytrzymałej bakterii świata - Deinococcus radiodurans - pisze piątkowa "Rzeczpospolita". Bakteria ta wyschnie na proch... i przeżyje! Wytrzyma także promieniowanie, które tysiące razy przekracza wytrzymałość człowieka. Niestraszne jej toksyczne chemikalia.

Bakteria ta już od momentu odkrycia zaskakiwała uczonych. W połowie lat 50. testowano promieniowanie jonizujące jako metodę sterylizacji konserw. Technika wydawała się skuteczna - niszczyła wszystkie drobnoustroje. Jednak okazało się - pisze "Rzeczpospolita" - że nawet po silnych dawkach promieniowania w puszkach z mięsem pojawiały się kolonie czerwonych bakterii. To był właśnie Deinococcus.

Bakteria potrafi przeżyć 1,5 mln radów, czyli 1500 razy więcej, niż jakikolwiek inny organizm i 3000 razy więcej, niż mógłby znieść człowiek. Później stwierdzono, że jest odporna na całkowite wysuszenie, naświetlanie ultrafioletem i substancje chemiczne niszczące DNA. Zaczęto ją badać jako potencjalnego gościa z innych planet, mogącego przetrwać podróż na meteorycie.

Dlaczego wszystkie śmiercionośne czynniki nie zabijają szatańskiej bakterii? Nad tym uczeni zastanawiają się od lat. Cytowane przez "Rzeczpospolitą" najnowsze wydanie "Science" uchyla rąbka kolejnej tajemnicy mikroba-twardziela.

Kluczem do sukcesu może być specyficzny sposób upakowania DNA w komórce bakterii. Przypomina on zwarty pierścień, z ciasno pozwijanej nici DNA, zanurzony w gęstej substancji. Dzięki takiemu rozwiązaniu poszczególne fragmenty genomu pozostają na swoim miejscu nawet po poszatkowaniu na setki części.

Amerykańscy naukowcy już myślą o tym, by mikroba o niezwykłej odporności wykorzystać do przechowywania szczególnie ważnych informacji. Dane takie można byłoby odzyskać nawet po katastrofie nuklearnej - czytamy w "Rzeczpospolitej". (jask)

Więcej: Rzeczpospolita - Bakteria z piekła rodemRzeczpospolita - Bakteria z piekła rodem

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także