Trwa ładowanie...
18-01-2008 18:23

Tabu złamane: naukowcy sklonowali zarodki człowieka

Amerykańscy naukowcy jako pierwsi uzyskali zarodki będące genetycznie identycznymi kopiami, klonami, dwóch dorosłych mężczyzn - informuje pismo "Stem Cells". To kolejny przełom. Choć już od dawna sklonowanie zarodków człowieka było możliwe, dotąd niewielu odważyło się próbować. Zarodki wystarczyłoby bowiem wszczepić matkom, by urodziło się dziecko-klon.

Tabu złamane: naukowcy sklonowali zarodki człowiekaŹródło: AFP
d46xe0b
d46xe0b

Specjaliści ze Stemagen Corporation w La Jolla w Kalifornii stworzyli zarodki, które pozwoliłyby uzyskać idealnie dopasowane do potrzeb ich pacjentów komórki macierzyste. Mogłoby to mieć wielkie znaczenie w leczeniu nieuleczalnych dotąd chorób.

Naukowcy usunęli DNA z 25 pobranych od ochotniczek komórek jajowych i zastąpili je DNA z komórek skóry ochotników. W ten sposób udało się uzyskać w sumie pięć zarodków, z których co najmniej jeden był na pewno klonem. Na razie nie pobrano od nich komórek macierzystych - zarodki zostały zniszczone podczas badania, które miało sprawdzić, czy rzeczywiście materiał genetyczny jest identyczny jak u dawców.

W 2001 roku po doniesieniu firmy Advanced Cell Technology o uzyskaniu sklonowanych ludzkich zarodków w świecie naukowym zawrzało. Gazety pełne były komentarzy oburzonych naukowców, etyków, psychologów, głos zabrał prezydent USA i wysocy przedstawiciele Watykanu. Eksperymentów z klonowaniem ludzkich zarodków zakazano w wielu krajach - również dla celów naukowych czy medycznych. Wówczas jednak - w odróżnieniu od eksperymentu naukowców ze Stemagen Corporation - zarodki obumarły we wczesnej fazie.

Ludzkie zarodki naukowcy usiłują sklonować najczęściej nie po to, by uzyskać genetyczną kopię człowieka, ale po to, by pobierać od nich tzw. komórki macierzyste. To komórki, z których mogą rozwinąć się dowolne wyspecjalizowane komórki ciała. Komórki macierzyste mogłyby więc służyć na przykład w leczeniu uszkodzonych organów.

d46xe0b

Tego rodzaju badania budzą wiele kontrowersji, ponieważ niszczone są żywe ludzkie zarodki. Niektórzy naukowcy uważają, że równie dobrym źródłem komórek macierzystych mogą być zwykłe komórki ciała, poddane procesowi "odmłodzenia", wypróbowanemu w tym roku przez naukowców z Japonii i USA.

Kilka lat temu, w 2003 r. klonowanie człowieka zapowiadał włoski genetyk Severino Antinori. Zanim ogłosił niepotwierdzony do dziś badaniami naukowymi sukces, narodziny Ewy, piwerszego sklonowanego dziecka ogłosiła firma Clonaid, należąca do sekty Raelian. Do dziś nie pokazano wyników potwierdzających to badań.

d46xe0b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d46xe0b
Więcej tematów