PolskaTablice z 21 postulatami strajkowymi zgłoszone na listę UNESCO

Tablice z 21 postulatami strajkowymi zgłoszone na listę UNESCO

VI Spotkanie Międzynarodowego Komitetu Doradczego Programu UNESCO
"Pamięć Świata" rozstrzygnie czy na listę tego
programu wpisać drewniane tablice z 21 postulatami ze strajku w
Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 r.

27.08.2003 | aktual.: 27.08.2003 16:20

Na odbywające się w Gdańsku obrady komitetu doradczego programu "Pamięć Świata" zgłoszono 41 obiektów z 27 krajów. O wpis do rejestru UNESCO będą się także starać m.in. Deklaracja Praw Człowieka i Obywatela z czasów rewolucji francuskiej i kolekcja rękopisów Brahmsa.

Powstały 10 lat temu w Pułtusku program "Pamięć Świata" obejmuje najważniejsze zabytki dokumentalne w dziejach ludzkości. To "młodsza siostra" prestiżowej listy światowego dziedzictwa kulturalnego i naturalnego UNESCO.

"Pamięć Świata" obejmuje 68 obiektów z 33 krajów. Do najcenniejszych należą m.in. Biblia Gutenberga, rękopis IX Symfonii Ludwika Van Beethovena i dziennik z podróży dookoła świata Jamesa Cooka. Na liście znajdują się trzy dokumenty z Polski - rękopis dzieła Mikołaja Kopernika "De revolutionibus", kolekcja autografów dzieł Fryderyka Chopina oraz Archiwum Ringelbluma, konspiracyjne archiwum warszawskiego getta 1939-1943.

Tablice z 21 postulatami strajkowymi ubiegają się o umieszczenie w rejestrze "Pamięć Świata" wraz z kolekcją archiwaliów z okresu od sierpnia 1980 r. do grudnia 1981 r., dokumentujących powstanie i działalność NSZZ "Solidarność". Archiwalia znajdują się w Ośrodku KARTA w Warszawie.

Drugim polskim zabytkiem zgłoszonym do wpisu na listę "Pamięć Świata" jest Akt Konfederacji Generalnej Warszawskiej z 1573 r., wprowadzający jako pierwszy w nowożytnej Europie tolerancję religijną jako jedną z zasad ustrojowych. Podpisany przez ponad 200 szlachciców dokument określał też m.in., jak mają działać sądy w czasie bezkrólewia i sposób wyboru króla.

Decyzja o tym, czy oba zaproponowane przez Polskę zabytki trafią na listę "Pamięć Świata", zostanie ogłoszona w sobotę.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)