Trwa ładowanie...

Ta choroba może zabić szybciej niż rak

Wejście po schodach wymaga od nich niemal tyle samo wysiłku, co dla zdrowych wspinaczka na wysoki górski szczyt. Czasami nawet muszą korzystać z aparatu tlenowego. Życie chorych na nadciśnienie płucne może uratować jak najszybsza diagnoza - pisze "Gazeta Polska Codziennie".

Ta choroba może zabić szybciej niż rakŹródło: East News
d1lejyf
d1lejyf

Niestety - zauważa "GPC" - wielu lekarzy nie potrafi rozpoznać tej choroby.

- Kiedy po raz pierwszy poszłam do lekarza i powiedziałam, że mam problemy z wchodzeniem po schodach, że mam zadyszkę, popatrzył na mnie i powiedział, żebym więcej ćwiczyła i mniej pracowała - opowiada Agnieszka Bartosiewicz.

Dopiero podczas następnych wizyt usłyszała trafną diagnozę: nadciśnienie płucne.

d1lejyf

To rzadka choroba (w Polsce choruje na nią około tysiąca osób), w której stopniowo podwyższa się opór naczyń płucnych dla przepływającej przez nią krwi. Ciśnienie krwi w tętnicy płucnej wówczas wzrasta i skutkuje niewydolnością serca. Nieleczone prowadzi do śmierci. Rzadsza odmiana i bardziej niebezpieczna, czyli tętnicze nadciśnienie płucne, zabija szybciej niż rak. Niestety nie ma na nie leku, który prowadziłby do wyzdrowienia. Lekarstwa pozwalają jednak chorym na lepsze funkcjonowanie.

- Kiedyś, aby wejść na pierwsze piętro, potrzebowałam pół godziny. Teraz wchodzę nawet na drugie piętro - mówi Agnieszka Bartosiewicz.

d1lejyf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1lejyf
Więcej tematów