Szymczycha: wybory 19 czerwca to najlepszy scenariusz dla Polski
Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta
Dariusz Szymczycha uważa, że najbardziej logicznym scenariuszem
wydarzeń politycznych dla Polski jest samorozwiązanie Sejmu 5 maja
i wybory parlamentarne 19 czerwca. Takie jest - według niego -
stanowisko i prezydenta i premiera.
Stanowisko wspólne jest jedno: 5 maja data głosowania nad skróceniem kadencji Sejmu, oczekiwanie prezydenta i premiera, że znajdzie się większość niezbędna do skrócenia kadencji, wybory 19 czerwca - tłumaczył Szymczycha w radiowych "Sygnałach Dnia".
Logiczny scenariusz dla Polski
To jest najbardziej logiczny scenariusz dla Polski, bo z jednej strony trochę rozładowuje napięcia polityczne, które mamy, a z drugiej strony pozwala na przeprowadzenie rozsądnej, dobrze przygotowanej kampanii wyborczej i daje wyborcom czas do zastanowienia i refleksji między wyborami czerwcowymi, parlamentarnymi, a wrześniowymi, prezydenckimi - dodał minister.
W czwartek premier Belka potwierdził, że 5 maja poda rząd do dymisji. Prezydent zareagował na to deklaracją, że nie przyjmie jej przynajmniej do zakończenia warszawskiego szczytu Rady Europy, który odbędzie się w dniach 16-17 maja.
Zeznania Wieczerzaka
Luźny potok świadomości, który nie porządkuje spraw - tak Szymczycha skomentował czwartkowe zeznania przed komisją śledczą b. prezesa PZU Życie Grzegorza Wieczerzaka, który rozszerzył "klub Krakowskiego Przedmieścia", według niego odpowiedzialny za prywatyzację PZU, o kolejne osoby tak z lewicy, jak i z prawicy oraz o środowisko "Gazety Wyborczej".
Gdyby szukać w tym wszystkim jakiejś logiki i przyjąć za dobrą monetę twierdzenie pana Wieczerzaka, że w "klubie Krakowskiego Przedmieścia", który rzekomo ma regulować polskie życie gospodarcze, jest i prezydent pochodzący z lewicy i bardzo prawicowy b. minister spraw wewnętrznych i administracji pan Biernacki, to przecież jest to nielogiczne - mówił Szymczycha.
W czwartek Wieczerzak zaliczył do klubu m.in. prezydenta Kwaśniewskiego, premiera Belkę, prezesa BIG Banku Gdańskiego (obecnie Millennium)
Bogusława Kotta, obecnego prezesa PZU Cezarego Stypułkowskiego, b. prezes NBP Hannę Gronkiewicz-Waltz, doradcę ekonomicznego Platformy Obywatelskiej, b. wiceministra finansów Stefana Kawalca, senatora Bloku Senat 2001 Andrzeja Wielowieyskiego. Nie wykluczył, że członkiem klubu jest także redaktor naczelny "GW" Adam Michnik, a dziennikowi zarzucił prowadzenie nagonki na siebie, która doprowadziła do wydłużenia jego aresztu.