Polska"Szybkie" pytania do rządu

"Szybkie" pytania do rządu

Na każdym posiedzeniu Sejmu posłowie będą mogli zadawać członkom rządu "szybkie" pytania, a ministrowie będą musieli udzielać krótkich, natychmiastowych odpowiedzi - postanowił Sejm, nowelizując w środę swój Regulamin. Zmiany wejdą w życie 14 dni po ogłoszeniu.

23.04.2003 18:58

Za zmianą Regulaminu głosowało 390 posłów, 34 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Z propozycją wprowadzenia "szybkich" pytań wystąpiło Prezydium Sejmu. Posłowie zdecydowali, że na każdym posiedzeniu będą mogli zadać członkom rządu do 10 pytań. Każde z nich nie będzie mogło trwać dłużej niż 2 minuty, a odpowiedź - nie dłużej niż 6 minut. Pytanie dodatkowe będzie mógł zadać tylko poseł zadający pytanie główne i nie będzie mogło ono trwać dłużej niż minutę, a odpowiedź - nie dłużej niż 3 minuty.

Do tej pory punkt "pytania w sprawach bieżących" mógł trwać dwie godziny. Pytanie dodatkowe mógł zadawać każdy poseł, co sprawiało, że często, w przewidzianych dwóch godzinach, przedstawiciele rządu zdążyli odpowiedzieć zaledwie na jedno, dwa pytania.

Sejm odrzucił propozycję Platformy Obywatelskiej, by nie rzadziej niż raz w miesiącu kluby i koła poselskie mogły formułować pytania bezpośrednio do premiera.

Michał Kamiński (PiS) pytał przed głosowaniem nad tą propozycją, co się stało, że półtora roku temu przedstawiciele rządu zapowiadali, że sami wyjdą z inicjatywą pytań do premiera, a teraz "SLD-owska" większość w komisji jest przeciwko takiej propozycji.

Sprawozdawca komisji regulaminowej, która pracowała nad projektem zmian, Danuta Ciborowska (SLD) odpowiedziała, że premier jest najważniejszym członkiem rządu i dlatego do niego też będzie można kierować pytania - nie ma potrzeby wprowadzania oddzielnych przepisów w tej sprawie. Marszałek Sejmu Marek Borowski zapowiedział z kolei, że uzyskał od premiera deklarację, że będzie on odpowiadał na pytania.

Sejm uchwalił ponadto, że klubowi oraz grupie co najmniej 15 posłów będzie przysługiwało prawo złożenia wniosku o przedstawienie na posiedzeniu Sejmu przez członka rządu informacji bieżącej na wybrany temat. Prezydium Sejmu po zasięgnięciu opinii Konwentu Seniorów będzie ustalać, która informacja zostanie rozpatrzona przez Sejm na najbliższym posiedzeniu. Prezydium będzie się kierować przede wszystkim aktualnością tematu oraz będzie brać pod uwagę liczebność klubu lub koła zgłaszającego propozycję.

Rozpatrzenie informacji obejmowałoby przedstawienie wniosku, udzielenie odpowiedzi przez przedstawiciela rządu oraz dyskusję. Przewiduje się na to czas do 90 minut.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)