Szwedzko-polska pomoc dla białoruskich studentów
Ministrowie spraw zagranicznych Polski Anna
Fotyga i Szwecji Jan Eliasson zdecydowali o podjęciu
ścisłej współpracy w celu przyjścia z pomocą białoruskim studentom
w kontynuowaniu studiów w Szwecji lub w Polsce.
Pomoc ma dotyczyć tych osób, które na skutek represji za udział w działaniach białoruskiej opozycji demokratycznej zostały usunięte z uczelni lub w inny sposób utraciły możliwość kontynuowania studiów na Białorusi.
W komunikacie wydanym po rozmowach w Sztokholmie stwierdzono, że "Polska i Szwecja są poważnie zainteresowane sytuacją polityczną na Białorusi". "Obie strony uważają za szczególnie ważne procesy dotyczące demokratyzacji i budowy białoruskiego społeczeństwa obywatelskiego" - czytamy.
W związku z tym ustalono, że jeszcze w tym tygodniu rząd szwedzki zleci Agencji Rozwoju i Współpracy (SIDA) przygotowanie wspólnie z polskim MSZ dokładnego programu pomocy dla studentów białoruskich.
Problem ten był już w marcu poruszany w rozmowach premierów Goerana Perssona i Kazimierza Marcinkiewicza podczas wizyty szefa polskiego rządu w Szwecji.
W komunikacie z rozmów ministerialnych stwierdzono również: "Stwarzając białoruskim studentom możliwość studiowania w Szwecji i Polsce, oba rządy chcą wesprzeć rozwój demokracji na Białorusi i jej transformację ku gospodarce rynkowej".
W czasie konferencji prasowej po rozmowach ministrowie podkreślali pełną zgodność poglądów na poruszane tematy, dotyczące rozwoju UE, współpracy dwustronnej i międzynarodowej, w tym kwestie łączące się z reformą ONZ.
Szefowa polskiej dyplomacji mówiła m.in., że Polska jako już pełnoprawny członek UE może, choć jeszcze w niewielkim stopniu, zacząć pomagać innym. W tym kontekście obok Białorusi wymieniła Ukrainę jako przyszłego członka europejskiej wspólnoty.
Odpowiadając na pytanie dziennikarza, czy obecność w koalicji rządowej dwóch niewielkich, ale eurosceptycznych partii nie wpłynie na politykę zagraniczną Warszawy, minister Fotyga zdecydowanie stwierdziła, iż polska polityka zagraniczna jest stała i o żadnych zmianach nie ma mowy.
Z kolei w odpowiedzi na pytanie dotyczące energetyki i Gazociągu Bałtyckiego (z Rosji do Niemiec po dnie Bałtyku) polska minister przypomniała, że Polska jest nadal negatywnie nastawiona do tej inwestycji. Proponowana przez Warszawę koncepcja tzw. paktu muszkieterów (jeden za wszystkich, wszyscy za jednego) służyła głównie wywołaniu dyskusji na temat solidarności energetycznej państw europejskich.
Podtrzymując tę wypowiedź, minister Eliasson powiedział, że problemy energetyczne na stałe już weszły do europejskiej polityki. Stały się nawet jednym z głównych zagadnień politycznych. UE musi je mieć stale w pamięci i musi się nad nimi zastanawiać - wskazał.
Na zakończenie roboczej wizyty w Sztokholmie minister Anna Fotyga razem ze swym szwedzkim kolegą uczestniczyła w konferencji naukowej "Rozszerzenie UE - doświadczenia Polski, Irlandii i Szwecji". Konferencję przygotowały Szwedzki Instytut Studiów Europejskich (SIEP), polski Instytut Badań Społecznych (IBS) oraz szwedzkie Ministerstwo Spraw Zagranicznych i ambasada RP w Szwecji.
Michał Haykowski