Trwa ładowanie...
d1975zc
IAR

Szwedzki sąd: 20-latek planował samobójczy atak bombowy

• Sąd w Sztokholmie oskarżył go o przygotowanie zamachu terrorystycznego • Mężczyznę zatrzymano w lutym, w mieszkaniu konstruował bombę • "Chciał zrobić coś w Szwecji i umrzeć w imię Allaha"
Share
Szwedzki sąd: 20-latek planował samobójczy atak bombowy
Źródło: AFP, Fot: Bertil Enevag Ericson/SCANPIX SWEDEN
d1975zc

Mężczyzna, którego nazwiska ani narodowości nie podano, nie przyznaje się do winy. W trakcie rozprawy głos zabrali członkowie rodziny oskarżonego. Wspominali rozmowę z 20-latkiem, który tłumaczył, że chciał "zrobić coś w Szwecji i umrzeć w imię Allaha".

Informacje te potwierdzili śledczy, przesłuchujący wcześniej niedoszłego samobójcę. W trakcie rozmowy tłumaczył, że chciał zostać męczennikiem. Podkreślał, że jego celem była "destabilizacja lub zniszczenie podstawowych struktur politycznych, finansowych oraz społecznych w Szwecji".

Mężczyznę dwukrotnie zatrzymywano w Turcji latem ubiegłego roku. Zdaniem oskarżycieli, 20-latek chciał przedostać się do Syrii i dołączyć do oddziałów dżihadystów. On sam zaprzecza tym informacjom.

d1975zc

"Przepis na bombę"

W lutym,w trakcie przeszukania jego domu policja znalazła między innymi sześć butelek acetonu, słoiki wypełnione metalowymi kulkami i szybkowar. Sprawdzono też komputer oskarżonego. Okazało się, że szukał w internecie informacji o tym, jak skonstruować bombę. Czytał również artykuły o atakach terrorystycznych przeprowadzonych przez ekstremistów z tak zwanego Państwa Islamskiego.

Jak podkreślili śledczy, wstępny projekt ładunku wybuchowego przypominał ten użyty w 2013 roku w trakcie zamachu podczas maratonu w Bostonie.

d1975zc

Podziel się opinią

Share
d1975zc
d1975zc
Więcej tematów