Trwa ładowanie...
d499ryg

Szwedzka historyk oskarża władze Polski o ukrywanie polskiego antysemityzmu

Szwedzka historyk Ingrid Lomfors w opublikowanym w "Dagens Nyheter" artykule oskarża władze Polski o ukrywanie polskiego antysemityzmu i udziału Polaków w zagładzie Żydów. Ambasada RP w Sztokholmie zapowiedziała interwencję.
Share
Lomfors: W Polsce rząd PiS rości sobie prawo do pisania narracji historycznej w celu wzmocnienia patriotyzmu
Lomfors: W Polsce rząd PiS rości sobie prawo do pisania narracji historycznej w celu wzmocnienia patriotyzmuŹródło: PAP/EPA, Fot: Barłomiej Zborowski
d499ryg

"W Polsce zaprzecza się istnieniu polskiego antysemityzmu"

"Czyja jest pamięć o Holokauście? W Polsce rząd Prawa i Sprawiedliwości rości sobie prawo do pisania narracji historycznej w celu wzmocnienia patriotyzmu. Podejmuje się wiele starań, aby poprawić historię. Dzieje się to kosztem prawa mniejszości żydowskiej do jej dziedzictwa kulturowego. Podobnie jak w okresie komunizmu w Polsce, obecnie zaprzecza się istnieniu polskiego antysemityzmu i udziału Polaków w Holokauście" - pisze Lomfors, szefowa rządowej instytucji Forum Foer Levande Historia (Forum Historii Żywej).

Szwedzka historyk przypomina, że od jesieni 2016 roku przygotowywana jest w Polsce ustawa, dzięki której możliwe będzie pociągnięcie do odpowiedzialności karnej osób, które twierdzą, że Polacy przyczynili się do Holokaustu lub w inny sposób współpracowali z niemieckimi nazistami podczas II wojny światowej.

d499ryg

Rosnący antysemityzm w Polsce

Historyk twierdzi, że lojalni urzędnicy zlecają budowę nowych muzeów oraz pomników, aby narzucić swoją prawdę o Holokauście. Jako przykład podaje otwartą niedawno w Sztokholmie przez Instytut Polski wystawę "Samarytanie z Markowej" poświęconą losowi rodziny Ulmów. Jej zdaniem "ta objazdowa wystawa jest sposobem, aby rozpowszechniać w Szwecji oraz w innych krajach szlachetność Polaków, a zarazem ukryć antysemickie dziedzictwo".

    PAP
Źródło: PAP, Fot: Darek Delmanowicz

Lomfors ocenia, że "opowieść o wysiłkach rodziny Ulmów podawana jest bez kontekstu historycznego, co według krytyków jest celowe". Od siebie dodaje zaś, że rodzina Ulmów stanowi wyjątek, a nie normę, jak chcą dyrekcja muzeum oraz władze państwowe.

d499ryg

"Polska była centrum Holokaustu. (...) Cała cywilizacja polsko-żydowska, choć miała korzenie aż w Średniowieczu, upadła. Sprawcami byli głównie niemieccy naziści, ale Holokaust byłby niemożliwy bez aktywnego uczestnictwa lub biernej zgody ludności lokalnej" - pisze szwedzka historyk, powołując się m.in. na publikacje Jana Tomasza Grossa.

"Artykuł jest jednostronny i nieprawdziwy"

Ambasador RP w Sztokholmie Wiesław Tarka, który otwierał wystawę "Samarytanie z Markowej" w sztokholmskim kościele św. Eugenii oraz wygłosił tam wykład, poinformował Polską Agencję Prasową, że ambasada odniesie się do zarzutów autorki. - Artykuł jest jednostronny i nieprawdziwy - podkreślił ambasador RP.

Lomfors powołuje się na analizę sytuacji w Polsce autorstwa historyków Jana Grabowskiego i Dariusza Libionki, zamieszczoną w najnowszym numerze pisma "Yad Vashem Studies".

Kierowane przez Ingrid Lomfors Forum Foer Levande historia jest państwową instytucją odpowiedzialną m.in. za upowszechnianie wiedzy o Holokauście. Koordynuje wyjazdy szwedzkiej młodzieży do Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

d499ryg

Podziel się opinią

Share
d499ryg
d499ryg
Więcej tematów