Trwa ładowanie...

Szwecja wprowadza kontrole dokumentów na granicy z Danią

• Od poniedziałku kontrole na granicy szwedzko-duńskiej
• Sztokholm chce ograniczyć liczbę wjeżdżających imigrantów
• Dłuższa podróż przez most z Kopenhagi do Malmoe

Share
Szwecja wprowadza kontrole dokumentów na granicy z Danią
Źródło: AFP, Fot: Morten Germund / SCANPIX DENMARK
d39gf1m

Szwecja od poniedziałku od północy wprowadza kontrole dokumentów tożsamości na granicy z Danią. Wydłuży to znacznie podróż pociągiem przeprawą nad cieśniną Sund z Kopenhagi do Malmoe.

W niedzielę duńskie koleje DSB rozpoczęły montaż 34 bramek na stacji Kastrup, gdzie stawać będą wszystkie pociągi jadące w kierunku Szwecji. Kontrole mają przebiegać na peronie, nie będzie już bezpośrednich pociągów z Danii do Szwecji.

d39gf1m

Według lokalnego operatora kolejowego Skanetrafiken nowa organizacja ruchu spowoduje opóźnienia pociągów od 30 do 50 minut. Dotychczas z Kopenhagi do Malmoe można było dostać się pociągiem w zaledwie 35 minut. W godzinach szczytu zmniejszona zostanie także częstotliwość kursowania pociągów.

Z połączenia kolejowego między Danią a Szwecją korzysta codziennie 16 tys. ludzi. Jak wyliczył ośrodek badawczy Oeresundsinstituttet, opóźnienia mogą kosztować mieszkańców regionu Kopenhaga-Malmoe nawet 1,6 miliona koron szwedzkich dziennie, jeśli będą oni potrzebować dodatkowych 10,4 tys. godzin każdego dnia na podróż.

Szwedzkie państwowe koleje SJ rezygnują od poniedziałku z bezpośrednich połączeń z Kopenhagi do Sztokholmu.

Promy i autobusy też

Kontrole wprowadzone zostaną także po duńskiej stronie przez armatora promowego HH-Ferries obsługującego połączenie Helsingoer (Dania) - Helsingborg (Szwecja), a także przewoźników autobusowych jadących do Szwecji, korzystających z mostu nad cieśniną Sund.

d39gf1m

Do sprawdzania tożsamości pasażerów firmy transportowe pod groźbą kar pieniężnych zobowiązał szwedzki rząd, który chce w ten sposób ograniczyć liczbę imigrantów przedostających się do Szwecji. W 2015 roku wśród 160 tys. osób starających się o azyl w tym kraju jedynie 20 proc. miało paszport.

Armator promowy HH-Ferries zapowiedział już złożenie skargi do Komisji Europejskiej na władze Szwecji, gdyż "zorganizowanie kontroli tożsamości wiąże się z dodatkowymi kosztami dla firmy i zmniejsza jej konkurencyjność". Z kolei duńskie koleje DSB nie wykluczyły podwyżki biletów.

Wcześniej Finlandia

Również Finlandia uszczelniła granice broniąc się przed napływem emigrantów. Imigranci, chcący dostać się z Niemiec do Finlandii, muszą legitymować się ważnym paszportem i wizą. Fińskie władze ściśle egzekwują ten przepis, prowadząc kontrole pasażerów przybywających do Helsinek promami z niemieckiego Travemünde. Od jesieni tą drogą docierało do Finlandii około 20 nielegalnych imigrantów dziennie.

Obecnie niemożliwe jest też dostanie się do Finlandii od strony Rosji - pieszo czy na rowerze. W Murmańsku, gdzie panują 20-stopniowe mrozy i noc polarna, utknęło nawet kilka tysięcy imigrantów.

d39gf1m

Podziel się opinią

Share
d39gf1m
d39gf1m
Więcej tematów