Trwa ładowanie...
dod89tw
rosja

Szwecja przywraca obowiązkową służbę wojskową - boi się Rosji

Szwedzki rząd zdecydował się przywrócić obowiązkowy pobór do wojska, tym razem wezwania otrzymają także kobiety. Kraj obawia się militarnej aktywności Rosji.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ćwiczenia rosyjskich wojsk w Kaliningradzie
Ćwiczenia rosyjskich wojsk w Kaliningradzie (PAP)
dod89tw

4 tys. osób - 1,5 tys. rekrutów obojga płci oraz 3,5 tys. kandydatów, którzy dobrowolnie zgłoszą się do wojska - zacznie służbę 1 stycznia 2018 r. - powiedział BBC rzecznik ministerstwa obrony Marinette Radebo. Zostaną wybrani z 13 tys. Szwedów urodzonych w 1999 r. Przejdą testy psychologiczne i na wytrzymałość fizyczną. Służba będzie trwać od 9 do 12 miesięcy. Młodzi ludzie będą zachęcani do pozostania w wojsku, w jednostkach zawodowych bądź rezerwowych.

Neutralna Szwecja obawia się rosnących wpływów i aktywności militarnej Rosji na Bałkanach. We wrześniu na Gotlandii - wyspie położonej między Szwecją a trzema byłymi republikami sowieckimi - został odtworzony szwedzki garnizon.

Do 2010 r. w Szwecji była obowiązkowa służba wojskowa, ale wzywano tylko mężczyzn. W 2015 r. było tam 52 tys. żołnierzy. Szwecja i Finlandia nie należą do NATO, lecz blisko ze sobą współpracują. Szwedzki rząd wydał zgodę na rozmieszczanie sił NATO na jej terytorium. Do Sojuszu Północnoatlantyckiego należą Norwegia i Dania.

dod89tw

Na początku 2016 r. w szwedzkiej armii brakowało 7 400 żołnierzy. Dziś podstawowa pensja szwedzkiego żołnierza to 18 000 koron, czyli ok. 8 000 złotych. Według szwedzkiego dziennika "Dagens Nyheter" kariera w wojsku przestaje być popularna m.in. z powodu niskich pensji.

Jak wyjaśnił szwedzki minister obrony, socjaldemokrata Peter Hultqvist, Szwecja miała problemy z pozyskaniem ochotników do służby w jednostkach i dlatego konieczne stało się reaktywowanie obowiązkowej służby wojskowej.

Szwedzki parlament uchwalił m.in podwyższenie wydatków na obronę o 5 proc. w latach 2016-20 w celu modernizacji uzbrojenia na obronę przeciwpodwodną na Bałtyku.

Zaplanowane na wrzesień duże ćwiczenia wojsk Rosji i Białorusi odbędą się tuż przy wschodniej flance NATO. W pobliżu granic Polski i krajów bałtyckich rozmieszczone będą dziesiątki tysięcy żołnierzy. Dowódca wojsk USA w Europie gen. Ben Hodges zaapelował w środę do Moskwy, aby dopuściła więcej zewnętrznych obserwatorów i dziennikarzy.

dod89tw

Podziel się opinią

Share

dod89tw

dod89tw
Więcej tematów