Szwajcaria. Referendum ws. małżeństw jednopłciowych. Są wyniki
W niedzielę w Szwajcarii odbyło się referendum ws. umożliwienia zawierania małżeństw cywilnych parom jednopłciowym. 64,1 proc. Szwajcarów poparło takie rozwiązanie. Oznacza to, że w kraju tym małżeństwa homoseksualne będą mogły również adoptować dzieci. Małżonkowie Szwajcarów pochodzący z innych krajów uzyskają też łatwiejsza ścieżkę do nabycia szwajcarskiego obywatelstwa.
To już kolejny krok w kierunku równouprawnienia par jednopłciowych w Szwajcarii. Do tej pory, od 2007 roku, mogły one zawierać związki cywilne.
Rozpatrywana w niedzielnym referendum propozycja umożliwienia parom homoseksualnym zawierania małżeństw uzyskała większość we wszystkich kantonach.
Organizacje działające na rzecz mniejszości seksualnych nie kryją zadowolenia. - Jesteśmy bardzo szczęśliwi - powiedziała agencji Reutera Antonia Hauswirth z narodowego komitetu kampanii "Małżeństwo dla wszystkich".
Zobacz też: Tusk prowadzi do Polexitu? Suski nie ma wątpliwości
Szwajcaria. "Czarny dzień dla dobra dzieci"
Rozczarowane są z kolei środowiska prawicowe. Monika Ruegger ze Szwajcarskiej Partii Ludowej działająca w komitecie "Nie dla małżeństw dla wszystkich", określiła wynik głosowania jako "czarny dzień dla dobra dzieci". - Głosowałam przeciwko, ponieważ dzieci powinny mieć tatę i mamę - powiedziała jedna z kobiet biorących udział w referendum.
Z kolei zwolennicy małżeństw jednopłciowych zwracają uwagę, że dzieci wychowujące się w takich związkach często mogą otrzymać więcej miłości niż te z tradycyjnych rodzin. - Myślę, że dla dzieci ważne jest, by były kochane i szanowane, a są dzieci wychowywane przez pary heteroseksualne, które nie są ani kochane, ani szanowane - powiedział agencji Associated Press jeden z uczestników głosowania.
Podczas niedzielnego referendum Szwajcarzy głosowali też w sprawie zwiększenia opodatkowania zysków z kapitału. Większość (64,8 proc.) jednak odrzuciła tę propozycję.
Zobacz też:
Źródło: PAP