Szturm na bunkier, w którym ukrywa się uzurpator
Siły uznawanego przez społeczność międzynarodową prezydenta Wybrzeża Kości Słoniowej Alassane'a Ouattary dokonały szturmu na bunkier, w którym ukrywa się były prezydent tego kraju Laurent Gbagbo. Według ONZ trwają negocjacje na temat odejścia Gbagbo.
Dzień wcześniej odmówił on oddania władzy i odrzucił możliwość uznania wyborczego zwycięstwa swego rywala. Zaprzeczył także, że prowadzi negocjacje w sprawie swego wyjazdu z kraju.
Jednak w środę rzecznik ONZ Nick Birnback powiedział, że Gbagbo, rządzący krajem od 2000 r., nadal negocjuje swoje odejście z przedstawicielami zagranicznych władz.
"Upadek"
Z kolei siły Ouattary zaatakowały bunkier w Abidżanie, w którym Gbagbo schronił się wraz z grupą wiernych mu ludzi.
- Toczą się straszne walki, eksplozje są tak silne, że mój dom się trzęsie - mówił Alfred Kouassi, który mieszka w pobliżu rezydencji Gbagbo.
Rzeczniczka rządu Ouattary, Affoussy Bamba, powiedziała telewizji France-24, że żołnierze Ouattary są już na terenie siedziby byłego prezydenta. - Otworzyli bramy i zauważyli, że rezydencja otoczona jest przez ludzi z bronią ciężką (...). Jeszcze nie pojmali Gbagbo, ale wkrótce to zrobią - mówiła.
Źródło we francuskim rządzie informowało, że do szturmu doszło, gdyż "prezydent Ouattara uznał, że negocjacje mające na celu odsunięcie Gbagbo od władzy przeciągają się", w związku z czym "postanowił dokonać interwencji zbrojnej, by rozwiązać problem, czyli pojmać Gabgbo żywego". Źródło to podkreślało, że Ouattara zwrócił się do swoich żołnierzy, by nie zabijali jego rywala.
Tymczasem rzecznik rządu Gbagbo, Ahoua Don Mello, oświadczył, że atak sił Ouattary na rezydencję to "próba zabójstwa prezydenta Gbagbo".
Don Mello oskarżył francuskie wojska o "zapewnienie wsparcia z powietrza i ziemi". Francuskie źródła wojskowe zaprzeczyły, jakoby brały udział w ofensywie.
Jak pisze agencja AFP, w ostatnich dniach telewizja Ouattary puszcza fragmenty filmu "Upadek", ukazującego ostatnie chwile Adolfa Hitlera w otoczonym przez sowieckie wojska bunkrze pod Berlinem.
Systematyczne masakry
Tymczasem prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) Luis Moreno-Ocampo ogłosił, że chce wszcząć śledztwo w sprawie "masakr popełnianych w sposób systematyczny i powszechny" na Wybrzeżu Kości Słoniowej.
Jak poinformował Moreno-Ocampo w komunikacie, biuro prokuratora dokonuje obecnie "wstępnej analizy sytuacji" w tym kraju.
Według ONZ, Międzynarodowej Federacji Czerwonego Krzyża oraz Caritasu, gdy siły Ouattary w zeszłym tygodniu zajmowały strategicznie ważne miasto Duekoue, zginęło tam od 330 do tysiąca osób. Do starć doszło w dniach 27-29 marca.
Wbrew naciskom społeczności międzynarodowej, która poparła Ouattarę, Gbagbo twierdzi, że to on jest prawowitym prezydentem kraju, i nie chce opuścić urzędu prezydenckiego. Według rezultatów listopadowych wyborów uznanych przez ONZ, Ouattara zwyciężył, uzyskując 54 proc. głosów.