Szturm na aplikacje
Sobotni egzamin kwalifikacyjny do odbycia
aplikacji adwokackich był po raz ostatni organizowany w Rzeszowie
przez korporację zawodową adwokatów. Podobne egzaminy
przeprowadzono także na aplikacje radcowskie i notarialne -
powiadamiają" Super Nowości".
- To już ostatni konkurs na aplikacje organizowany przez naszą radę- powiedział dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej (ORA) w Rzeszowie, dr Piotr Blajer. - Zgadzam się z potrzebą otwarcia naszej korporacji oraz zasadą testowej próby, która była anonimowa. Trochę jednak brak mi ustnej części adwokackiego egzaminu, która była ważnym elementem poznania osobowości i wiedzy kandydata do palestry.
W Rzeszowie do egzaminu testowego na aplikację adwokacką zasiadło 61 osób. Test, który dostarczono z Naczelnej Rady Adwokackiej pół godziny przed egzaminem, przeprowadzała państwowa komisja. Przewodniczył jej desygnowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości sędzia Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie - Ryszard Kot. Egzamin trwał 4 godziny i przez pierwsze 90 minut nie można było opuścić sali pod żadnym pozorem.
Kandydaci na aplikantów adwokackich zostali poddani trudnej próbie, gdyż musieli odpowiedzieć na co najmniej 190 (z 250) testowych zadań. Egzamin zdały 44 osoby, czyli 72,5% kandydatów. - To dobry wynik, ale nasz test był łatwiejszy niż u radców lub notariuszy- podsumował ten wynik dr P. Blajer.
Jak potwierdził dziekan Okręgowej Izby Radców Prawnych w Rzeszowie, mec. Bolesław Stocker, na 85 zdających testowy egzamin kwalifikacyjny na aplikację radcowską, zaledwie 6 osób odpowiedziało poprawnie na 190 lub więcej pytań i zadań.
Jak poinformował gazetę dziekan Izby Notarialnej w Rzeszowie, rejent Krzysztof Kopeć, podobny egzamin na aplikację notarialną zakończył się zupełną klęską kandydatów. Na 21 osób, które do niego przystąpiły, komisja egzaminacyjna pod przewodnictwem sędziego Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie - Andrzeja Palacza, nie odnotowała ani jednej, która przekroczyłaby wymagany próg 190 poprawnych odpowiedzi na 250 zadań lub pytań. (PAP)