PolskaSztuka współczesna w fabryce Schindlera

Sztuka współczesna w fabryce Schindlera

W dawnej fabryce Oskara Schindlera w Krakowie powstanie Muzeum Sztuki Współczesnej. Jego częścią będzie ekspozycja poświęcona historii budynku i osobie Schindlera - poinformował zastępca prezydenta Krakowa, Tadeusz Trzmiel.

28.06.2005 | aktual.: 28.06.2005 15:54

Urządzenie muzeum w historycznej fabryce jest częścią kompleksowego programu rewitalizacji poprzemysłowych terenów dzielnicy Zabłocie, w której znajduje się fabryka. Jak pokazują doświadczenia innych miast europejskich, działania z zakresu kultury są najlepszym katalizatorem przemian na terenach przeznaczonych do rewitalizacji - powiedział Trzmiel.

Gotowy program rewitalizacji terenów Zabłocia zostanie przedstawiony przez prezydenta do uchwalenia przez Radę Miasta Krakowa pod koniec tego roku.

Według zamierzeń, Muzeum Sztuki Współczesnej będzie pierwszą w Krakowie instytucją zajmującą się kolekcjonowaniem i badaniem sztuki współczesnej. W jego ramach powstaną m.in. sale wystawiennicze przeznaczone na ekspozycję stałą oraz wystawy czasowe, archiwum sztuk nowych mediów, biblioteka i pracownie artystyczne z wyposażeniem multimedialnym.

Wartość projektu oszacowano na ponad 4,6 mln zł, z czego 4 mln zł miasto chce pozyskać z funduszy unijnych w ramach programu "Rozwój infrastruktury kultury i szkolnictwa artystycznego oraz wzrost efektywności zarządzania kulturą".

Założona na początku 1940 roku przez Schindlera Fabryka Naczyń Emaliowanych i Wyrobów Blaszanych "Rekord" była azylem, w którym zatrudniał on Żydów z likwidowanego krakowskiego getta i obozu w Płaszowie, a później także z obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Jesienią 1944 r. fabrykę ewakuowano do Bruennlitz na Morawach, gdzie robotnicy doczekali wyzwolenia. Dzięki temu ocalało ponad 1000 osób.

Za ratowanie Żydów Oskar Schindler został po wojnie nagrodzony tytułem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata.

Postać Oskara Schindlera utrwalił w książce pt. "Arka Schindlera" australijski pisarz Thomas Kenneally, a Steven Spielberg w 1993 roku nakręcił według niej film pt. "Lista Schindlera", dzięki któremu historię ocalenia przez tytułowego bohatera krakowskich Żydów poznały miliony widzów na całym świecie.

Codziennie pod fabrykę podjeżdżają autokary z turystami, którzy chcą zobaczyć miejsce, gdzie mieściła się fabryka Schindlera. Obecnie mogą oni obejrzeć tam prezentację multimedialną, mówiącą o historii fabryki oraz sytuacji Żydów podczas wojny, a w dawnym gabinecie Schindlera można wpisać się do księgi pamiątkowej.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)