Szpitalny oddział dla otyłych
Pierwszy na Warmii i Mazurach oddział leczenia otyłości i zaburzeń odżywiania otwarty zostanie na początku kwietnia w szpitalu miejskim w Olsztynie. Kurację będą mogły na nim przejść osoby z nadwagą, a także chore na bulimię i anoreksję.
Zainteresowanie oddziałem jest duże, bo zgłosić może się każdy, kto uważa, że ma problemy z nadwagą - powiedziała koordynatorka powstającego oddziału Lucyna Kiełbasa.
Pacjenci będą pokrywać wszystkie koszty leczenia. Dwutygodniowy pobyt na oddziale kosztuje 1350 złotych i nie jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Pacjenci poddawani będą specjalnym zabiegom odchudzającym, m.in. diecie, masażom, kąpielom błotnym i ćwiczeniom w basenie.
Przygotowano także specjalne ścieżki zdrowia. Ćwiczenia fizyczne będą połączone z muzykoterapią i kuracjami ziołowymi. Wszystkie zajęcia mają odbywać się pod nadzorem lekarzy i pielęgniarek.
Kuracjusze mogą również radzić się psychologów i ekspertów od spraw żywienia. Duży nacisk chcemy kłaść przede wszystkim na psychoterapię i szukanie tzw. wewnętrznych przyczyn nadwagi - dodała Kiełbasa.
Nowy oddział będzie mógł przyjąć 14 pacjentów. W przyszłości chcemy jednak zwiększyć liczbę łóżek, bo jest zapotrzebowanie na tego typu miejsca. Okazuje się, że nadwaga to nie tylko problem młodzieży i dorosłych. Często dotyka dzieci w wieku szkolnym, które nie potrafią poradzić sobie same z kompleksami na punkcie otyłości - powiedziała Kiełbasa.
Zdaniem lekarza diabetologa Marka Zabłockiego otyłość w Polsce stała się poważnym problemem. Jest to wręcz epidemia. Otyłość i nadwaga dotyczy 50 procent naszego społeczeństwa i niestety dotyka coraz młodszych ludzi - powiedział Zabłocki.