Trwa ładowanie...

Szpital serwuje posiłki na plastikowych talerzach wielokrotnego użytku. Sanepid: powinny być wycofane

• Kielecki szpital podaje posiłki na zniszczonych plastikowych talerzach wielokrotnego użytku
• Sanepid: powinny być wyłączone z użytkowania
• Szpital ma obowiązek kontroli wewnętrznej
• Dyrektor szpitala: nie dotarły do mnie negatywne opinie na temat plastikowych talerzy

Szpital serwuje posiłki na plastikowych talerzach wielokrotnego użytku. Sanepid: powinny być wycofaneŹródło: Agencja Gazeta, fot: Anna Krasko
d2sc7ji
d2sc7ji

Posiłki w Świętokrzyskim Centrum Matki i Noworodka w Kielcach zaskakują pacjentów coraz bardziej. Podobnie, jak zastawa, na której je serwują. Porcelanowe talarze zostały zastąpione plastikowymi. Oczywiście wielokrotnego użytku. - Są porysowane od noży i widelców. Ciekawe czy są sterylne - zastanawiają się pacjenci szpitala na facebookowym profilu "Posiłki w szpitalach".

- Na każdym talerzu, jeśli ktoś mocno przejedzie po nich nożem, pojawia się rysa. Jednak na pewno nie są wyszczerbione. Wyglądają całkiem normalnie - mówi Wirtualnej Polsce dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Matki i Noworodka w Kielcach dr inż. Rafał Szpak.

O komentarz poprosiliśmy sanepid. - Każdy taki przedmiot, jeśli traci swoje właściwości użytkowe, ma rysy, wyżłobienia, wyszczerbienia, powinien być wyłączony z użytkowania - ocenia w rozmowie z Wirtualną Polską dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Kielcach Elżbieta Socha - Stolarska.

Plastikowe talerze w kieleckim szpitalu wprowadzono rok temu. - Po pierwsze chodziło o wagę, po drugie - plastik się nie tłucze. Jest jeszcze jedna rzecz. Niestety, muszę przyznać, że bywało, iż talerze z zastawy porcelanowej nie wracały do zmywalni. Plastikowe na szczęście nie cieszą się aż takim zainteresowaniem - komentuje dyrektor szpitala.

d2sc7ji

Jeżeli naczynie jest wykonane z tworzywa sztucznego, musi być używane zgodnie z atestem, który został mu wystawiony. - Ważne czy talerz jest przeznaczony do kontaktu z żywnością. Jeśli tak, czy może być to kontakt wielokrotny czy wyłącznie jednorazowy. Każdy, kto używa tego typu naczyń, ma obowiązek kontroli wewnętrznej. Jeśli sprzęt traci swoje właściwości, chociażby ze względu na eksploatację, musi być wycofany z użytkowania. Przestaje się po prostu nadawać - zaznacza Elżbieta Socha - Stolarska.

To z kolei podlega ocenie wizualnej osoby, która takim naczyniem operuje lub udostępnia go. Jeśli talerz posiada atest dopuszczający do użytkowania, nie zwalnia nas to ze sprawdzenia, czy właściwości użytkowe przedmiotu nie uległy zmianie. - Jeśli tak się stało, takie przedmioty powinny być na bieżąco wyrzucane - dodaje Socha - Stolarska.

Dyrektor szpitala zapewnia, że zastawa jest sukcesywnie sprawdzana. - Naczynia mają odpowiednie atesty. Nigdy nie dotarły do mnie negatywne opinie na temat plastikowych talerzy. Do tej pory nikomu nie przeszkadzała taka zastawa - komentuje dyrektor szpitala i zaznacza, że nie zamierza zmienić swojej decyzji.

W tym roku sanepid skontrolował kielecki szpital. Okazane w trakcie kontroli „Oświadczenie producenta” potwierdzające jakość zdrowotną talerzy nie spełniało wymagań, a deklaracja zgodności dla wyrobów została wystawiona w języku angielskim. - Świętokrzyski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny wystosował pismo do państwowego powiatowego inspektora sanitarnego terenowo właściwego dla producenta talerzy - poinformowała Wirtualną Polskę Małgorzata Pechta, kierownik Oddziału Higieny Żywności, Żywienia i PU w WSSE w Kielcach.

d2sc7ji
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2sc7ji
Więcej tematów