Trwa ładowanie...
dpp5xow
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Szóste miejsce Polaków w natowskim ćwiczeniu z cyberbepieczeństwa

• Polscy spece od cyberobrony wzięli udział w ćwiczeniach NATO
• Wzięło w nim udział ponad 550 osób z 26 państw
• Tym razem Polacy nie stanęli na podium, zajęli dopiero 6. miejsce
• Zwycięzcą okazał się zespół ze Słowacji
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Szóste miejsce Polaków w natowskim ćwiczeniu z cyberbepieczeństwa
(Fotolia, Fot: psphotography)
dpp5xow

Polski zespół koordynowany przez Narodowe Centrum Kryptologii zajął 6. miejsce w Locked Shield - ćwiczeniu z zakresu cyberobrony - poinformowało we wtorek MON. Pierwsze miejsce zajęli w tym roku Słowacy.

Międzynarodowe ćwiczenie, które odbyło się w Tallinie z udziałem ponad 550 osób z 26 państw, zostało zorganizowane przez Centrum Doskonalenia Obrony Cybernetycznej NATO (NATO CCD COE).

Polski zespół składał się z wojskowych i cywilnych ekspertów m.in. z Centrum Wsparcia Teleinformatycznego Sił Powietrznych, Zespołu Zarządzania Wsparciem Teleinformatycznym w Gdyni, Resortowego Centrum Zarządzania Sieciami i Usługami Teleinformatycznymi, Resortowego Centrum Zarządzania Projektami Informatycznymi, WAT, zespołu reagowania na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w sieci CERT Polska, rządowego zespołu CERT.GOV.PL, SKW oraz Wojskowego Instytutu Łączności.

dpp5xow

Uczestnicy tegorocznego ćwiczenia w ciągu dwóch dni zmierzyli się z blisko 1700 atakami cybernetycznymi wymierzonymi w niemal 1500 symulowanych systemów teleinformatycznych.

W tym roku organizatorzy położyli nacisk na bezpieczeństwo urządzeń i systemów (cyber physical systems), które mogą mieć bezpośrednie przełożenie na życie obywateli. Zespoły miały za zadanie m.in. chronić, utrzymać lub odzyskać kontrolę nad dronami, systemami informatycznymi nadzorującymi procesy produkcji.

Oprócz wykazania się umiejętnościami technicznymi, zespoły musiały również rozwiązywać zadania z informatyki śledczej, zagadnień politycznych, prawnych i medialnych. Ćwiczono np. udzielanie odpowiedzi na pytania dziennikarzy oraz reagowanie na publikacje medialne, w tym na dezinformację pojawiającą się w serwisach społecznościowych.

Locked Shields to ćwiczenia organizowane od czterech lat w Centrum Doskonalenia Cyberobrony NATO w Tallinie - wyspecjalizowanym ośrodku treningowo-badawczym. Przed dwoma laty Polska zajęła pierwsze, a w ubiegłym roku trzecie miejsce. W tegorocznej edycji zwyciężył zespół ze Słowacji, który pokonał Zespół Reagowania na Incydenty Komputerowe NATO (NCIRC) oraz Finlandię. W dodatkowym rankingu zadań wykonywanych w ramach informatyki śledczej Polska zajęła czwarte miejsce ex aequo ze Słowacją.

dpp5xow

Podziel się opinią

Share

dpp5xow

dpp5xow
Więcej tematów