Szokujące zdjęcia. Leżeli jeden przy drugim. Wszyscy to Ukraińcy
Ukraińska policja i pogranicznicy zatrzymali 48 mężczyzn, którzy na pace ciężarówki usiłowali nielegalnie przekroczyć granicę Ukrainy. Do zatrzymania doszło w miejscowości Stanislawka w obwodzie odeskim, w pobliżu Naddniestrza.
Informację o zatrzymaniu mężczyzn przekazał korespondent wojenny Andrij Tsaplienko, dziennikarz stacji TSN. Następnie potwierdziła to Państwowa Służba Graniczna Ukrainy. Kamaz został zatrzymany w pobliżu miejscowości Stanislawka w obwodzie odeskim. Pojazd kierował się do Naddniestrza w Mołdawii. Na pace ciężarówki było 48 mężczyzn. Wszyscy zostali zatrzymani.
Uciekają przed mobilizacją
"Nie było jednak mowy o komforcie podróży, bo 'przewoźnicy' zaproponowali im tylko jedną opcję pojazdu: ciężarówkę. Z tyłu tłoczyło się prawie pięćdziesięciu Ukraińców. Jednak nawet pod presją i za duże pieniądze nie przedostali się za granicę, bo zostali wykryci przez straż graniczną" - czytamy w komunikacie. Każdy z mężczyzn zapłacił szmuglerowi od 6 do 8 tys. dolarów za pomoc w ucieczce.
Straż graniczna Ukrainy codziennie informuje o przypadkach prób nielegalnego przekroczenia granicy. 3 sierpnia strona rumuńska przekazała Ukraińcom, że w rzece Cisa odnaleziono zwłoki topielca.
Jak przekazał Kijów, od początku masowej inwazji rosyjskiej na terytorium Ukrainy jest to już 39. tragiczny wypadek na rzecznym odcinku granicy.
"Jeszcze raz nalegamy, abyście unikali zagrożeń zagrażających waszemu życiu" - apelowali.
Zmiana przepisów. Obowiązki i kary
W Ukrainie trwa obecnie mobilizacja i zgodnie z nowym prawem, które weszło w życie 17 lipca obywatele - głównie mężczyźni w wieku poborowym od 18 do 60 lat, mają obowiązek zaktualizować swoje dane w specjalnych rejestrach.
Za naruszenie przepisów dotyczących obronności, szkolenia mobilizacyjnego i mobilizacji grozi kara w wysokości 17 tys. do 25,5 tys. hrywien. (1,6 tys. - 2,4 tys. zł). Z kolei otrzymanie wezwania i niestawienie się w TCK (Terytorialne Centrum Rekrutacji - odpowiednik WKU) będzie wiązało się z odpowiedzialnością karną i ryzykiem trafienia do więzienia na okres 5 lat.
Jeśli kary administracyjne osiągną poziom 150 tys. hrywien (ok. 14,2 tys. zł), wówczas majątek "uchylanta" może zostać zlicytowany.
Jednak, jak stwierdziły wcześniej Ukraińskie Siły Powietrzne, ministerstwo szacuje łączną liczbę poborowych na 10,6 mln. Do zaktualizowania danych została uruchomiona specjalna aplikacja Reserve+. Wystarczy się tam zalogować, wprowadzić podstawowe dane - adres zamieszkania i dane kontaktowe. Później można spodziewać się wezwania do wojska.