Szmajdziński: przyspieszyć przejmowanie Iraku przez Irakijczyków
Będę apelował, aby szybsze było tempo budowy irackiej armii, zdolnej do przejmowania zadań od naszej dywizji - powiedział minister obrony narodowej Jerzy Szmajdziński na wieść o śmierci kolejnych trzech polskich żołnierzy w Iraku. Minister raz jeszcze potwierdził, że polska "obecność wojskowa w Iraku będzie ograniczana".
12.09.2004 | aktual.: 13.09.2004 07:24
Jutro przybywa do Polski prezydent Iraku. Będę apelował o to, aby przyspieszony był proces politycznych zmian, aby kalendarz był szybciej realizowany, szybciej odbyły się wybory i szybciej prawowita władza, pełnoprawna władza iracka była gospodarzem tej ziemi - mówił Szmajdziński w głównym wydaniu "Wiadomości" w TVP.
Od naszych sojuszników amerykańskich oczekuję, że wyegzekwują od zwycięzców przetargu wyposażenia armii irackiej, a od naszych partnerów w NATO oczekuję, że zakończą jałowe dyskusje dotyczące sposobu szkolenia armii irackiej i że te decyzje zapadną jak najszybciej, po to abyśmy mogli wypełnić nasze zadania - powiedział minister.
W niedzielę w ataku na patrol saperski koło miejscowości Maszru, około 30 km na północny wschód od Obozu Babilon zginęło w Iraku trzech polskich żołnierzy, kolejnych trzech zostało rannych. Liczba polskich ofiar śmiertelnych w Iraku zwiększyła się do siedemnastu.
W poniedziałek oficjalną wizytę w Polsce rozpoczyna prezydent Iraku Ghazi Al-Jawer. W Warszawie spotka się z prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim, premierem Markiem Belką oraz marszałkiem Sejmu Józefem Oleksym.
Obie strony przedyskutują m.in. perspektywy politycznej i gospodarczej rekonstrukcji Iraku, w tym zwłaszcza wyborów powszechnych przewidzianych na styczeń 2005 r. - we wrześniu zainaugurowała pracę iracka Rada Narodowa, stuosobowa namiastka parlamentu - rolę ONZ, UE i NATO w stabilizacji i odbudowie Iraku oraz udział Polski w tych procesach. Omawiana też będzie sytuacja polskiego kontyngentu stabilizacyjnego w Iraku.
Przewidziane jest także wystąpienie irackiego prezydenta przed połączonymi Komisjami Spraw Zagranicznych Sejmu i Senatu. Wraz z towarzyszącymi mu ministrami przemysłu, handlu i transportu spotka się z przedstawicielami polskich firm operujących na rynku irackim. Iraccy ministrowie przeprowadzą również dwustronne konsultacje ze swoimi polskimi partnerami resortowymi.