PolskaSzlak żydowski w Lublinie

Szlak żydowski w Lublinie

Odsłonięciem tablicy upamiętniającej istnienie Wielkiej Synagogi Maharschala w Lublinie uroczyście otwarty został w piątek "Szlak pamięci Żydów Lubelskich". Jest to pierwsza tego typu trasa turystyczna w Polsce.

29.06.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29

Nowy szlak turystyczny upamiętniający ślady istnienia społeczności żydowskiej w Lublinie otworzyli prezydent miasta Andrzej Pruszkowski, przedstawiciele miast partnerskich Lublina, izraelskiego Rishon LeZion i niemieckiego Muenster, oraz ambasador Izraela w Polsce Szewach Weiss.

Szlak rozpoczyna się u podnóża Zamku Lubelskiego, gdzie mieściło się centrum dzielnicy żydowskiej w Lublinie. Do dziś na północnym stoku wzgórza zamkowego zachowały się ruiny tzw. baszty żydowskiej.

Na "Szlaku pamięci Żydów Lubelskich" znalazły się m.in. dawny i obecny cmentarz żydowski, przedwojenna Uczelnia Mędrców Lublina - Jesziwas Chachmej Lublin, gdzie obecnie mieści się Collegium Maius, a także bożnica "Chewra Nosim", dzisiaj pełniąca funkcję izby pamięci Żydów lubelskich.

Trasa kończy się na lubelskiej starówce w Bramie Grodzkiej, która stanowiła historyczną granicę pomiędzy miastem chrześcijańskim i żydowskim. Na szlaku znalazły się też miejsca i budynki, w których obecność Żydów i ich kultury upamiętniają już tylko tablice. (an)

lublinszlakpamięci
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)