PolskaSzlachetna Paczka pomaga już po raz 14!

Szlachetna Paczka pomaga już po raz 14!

Historia Szlachetnej Paczki zaczęła się już ponad 13 lat temu, kiedy to ks. Jacek Stryczek wraz ze swoimi studentami pomógł 30 rodzinom mieszkającym w rejonie krakowskiego Podgórza. Dziś Szlachetna Paczka pomaga tysiącom rodzin.

Szlachetna Paczka pomaga już po raz 14!
Źródło zdjęć: © M. Szymański

08.12.2014 14:04

Szlachetna Paczka to ogólnopolska akcja pomocy rodzinom, znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej. Dzięki Stowarzyszeniu WIOSNA otrzymują na dwa tygodnie przed Bożym Narodzeniem paczki z żywnością, przyborami toaletowymi, kosmetykami - sami określają, co jest im najbardziej potrzebne. W 2013 roku pomoc dotarła do ponad 72 tys. osób. Jednak nie zawsze tak było.

- W tym roku Szlachetna Paczka odbywa się już po raz 14. Wiele się zmieniło przez ostatnie 13 lat, ale najważniejsze jest to, że pomagamy coraz większej ilości rodzin - mówi w rozmowie z Wirtualną Polską Aleksandra Lągawa, koordynatorka ds. promocji. - Na samym początku był tylko ks. Jacek Stryczek i grupa studentów duszpasterstwa akademickiego, pomogli wtedy 30 rodzinom. W zeszłym roku przekazaliśmy już paczki ponad 17 tys. rodzin. Tym razem pomożemy ponad 18 tys. rodzin. W ciągu 14 lat skala projektu wzrosła 600 razy! - opowiada z uśmiechem Lągawa.

Wolontariusze Szlachetnej Paczki to ludzie, którzy po prostu chcą pomagać. Co roku akcja zatacza coraz szersze kręgi i angażuje więcej osób. Wolontariusze docierają do osób, którym wiedzie się gorzej, przeprowadzają pogłębiony wywiad i spisują ich potrzeby. Każda rodzina jest bardzo dokładnie weryfikowana. Najważniejsze jest jednak to, że Szlachetna Paczka to nie tylko akcja przedświąteczna, gdyż pomoc trwa cały rok. Osoby w trudnej sytuacji są motywowane i zachęcane do działania oraz podjęcia pracy.

- Szlachetna Paczka to projekt, który pomaga potrzebującym w taki sposób, aby sami zaczęli radzić sobie w życiu. Ciepły szlafrok, lodówka czy buty na zimę dla dzieci mają wielką wartość dla obdarowanych, jednak w Paczce to nie rzeczy materialne są najważniejsze. Największym prezentem dla żyjących w zapomnieniu jest świadomość: "Ktoś o mnie pamięta, ktoś we mnie wierzy" - tłumaczy Lągawa. - Dlatego mówimy, że Paczka jest impulsem dla tych, którzy mierzą się z trudnościami. Ma być impulsem do dalszej walki o poprawę swojego losu, bo czasem to właśnie uwagi od drugiego człowieka i wiary, że coś się może zmienić, najbardziej brakuje rodzinom, do których docieramy - dodaje.

Celem Szlachetnej Paczki jest pomoc dla osób żyjących w niezawinionej biedzie, czyli takich które znalazły się w trudnej sytuacji z powodów niezależnych od siebie. Do projektu włączane są głównie osoby starsze i samotne, rodziny wielodzietne i te dotknięte chorobą lub niepełnosprawnością, samotni rodzice oraz ci, których spotkało nieszczęście. W ciągu 13 lat trwania projektu Szlachetna Paczka dotarła łącznie do blisko 70 tys. rodzin. Więcej informacji znajduje się na stronie www.szlachetnapaczka.pl.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)