Szkolne wycieczki w Tatry mogą iść tylko z przewodnikiem
Zgodnie z obowiązującą ustawą o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach nie ma obowiązku wynajmowania przewodnika w górach, ale - jak przypomina Tatrzański Park Narodowy - grupy szkolne wybierające się w Tatry nadal muszą mieć przewodnika.
Tradycyjnie na początku maja w Tatrach rozpoczyna się sezon szkolnych wycieczek.
Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) przypominają, że każdą taką wycieczkę musi prowadzić licencjonowany przewodnik. Rozporządzenie w tej sprawie w kwietniu wydał dyrektor TPN Paweł Skawiński.
Dotychczasowe rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych mówiące o obowiązku wynajmowania przewodnika w Tatrach przestało obowiązywać w październiku.
Jak powiedział Skawiński, w nowej ustawie o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach jest zapis, w którym mowa, że dyrektor parku narodowego jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo turystów, dlatego też zdecydował się na przywrócenie obowiązku wynajmu przewodnika dla grup szkolnych. Przewodnik tatrzański ma za zadanie bezpiecznie przeprowadzić wycieczkę po górach, ale i ciekawie opowiedzieć o przyrodzie.
- Chcemy, aby młodzież szkolna zwiedzała Tatry pod opieką osób, które posiadają odpowiednią wiedzę o bezpieczeństwie w górach, a także o odpowiednim zachowaniu w stosunku do przyrody. Chcemy edukować młodych ludzi, którzy w przyszłości będą samodzielnymi turystami - powiedział Szymon Ziobrowski z TPN.
Prowadzenie zorganizowanej grupy szkolnej bez przewodnika jest wykroczeniem, które może być ukarane kilkusetzłotowym mandatem, bądź pouczeniem i przerwaniem wycieczki. Sprawa taka może też skończyć się skierowaniem sprawy do sądu grodzkiego. Wynajęcie licencjonowanego przewodnika tatrzańskiego to koszt od 250 zł, zależnie od trasy wycieczki.
Przed wynajęciem przewodnika górskiego warto sprawdzić jego kwalifikacje, ponieważ zdarza się, że swoje usługi oferują znawcy gór bez odpowiednich dokumentów. Przewodnik powinien posiadać legitymację przewodnika oraz pozwolenie od marszałka województwa małopolskiego.
Najpopularniejsze wśród szkolnych wycieczek rejony Tatr to tradycyjnie Morskie Oko oraz doliny reglowe: Dolina Kościeliska, Chochołowska, Strążyska. Uczniowie chętnie też chodzą w wyższe rejony Tatr. Dużą popularnością cieszy się Giewont i Kasprowy Wierch. Rocznie Tatry odwiedza 3 mln turystów.