Szkoła im. Kobylańskiego przestanie istnieć
Radni gminy Krypno (Podlaskie) zdecydowali, że od 1 września przestanie istnieć szkoła w Rudzie nosząca imię polonijnego biznesmena Jana Kobylańskiego. Instytut Pamięci Narodowej podejrzewa, że w czasie wojny wydawał on Żydów Niemcom.
Jak powiedział wójt Krypna Andrzej Zdanowicz, radni zdecydowali o likwidacji szkoły "ze względów demograficzno-ekonomicznych". Nie zajęli natomiast stanowiska w sprawie patrona szkoły.
To są wciąż jeszcze podejrzenia, dlatego radni uznali, że dopóki informacje nie zostaną potwierdzone, zajmować się tym nie będą - powiedział wójt Krypna.
Szkoła w Rudzie nosi imię Jana Kobylańskiego od blisko trzech lat. Było to swoiste podziękowanie patronowi za udzielanie tej małej placówce pomocy finansowej.Do pomocy doszło za pośrednictwem jednego ze stowarzyszeń, które dowiedziało się, że Kobylański chce wspomagać jakąś wiejską szkołę. Dotychczas szkoła w Rudzie dostała od swego patrona cztery razy po 10 tysięcy dolarów.
Radni zdecydowali także o likwidacji od 1 września innej szkoły w gminie, we wsi Góra. Są plany, by szkołę w Rudzie przejęło stowarzyszenie oświatowe, a to oznacza, że istniałaby dalej, tyle, że nie prowadziłaby jej gmina Krypno.
IPN odnalazł dokumenty, których zaginięcie prokuratura uznała za powód do umorzenia w 1955 r. postępowania w sprawie Janusza (dzisiaj używa imienia Jan) Kobylańskiego. Wskazują one, że Kobylański denuncjował Niemcom Żydów, którym za zapłatę miał wyrobić dokumenty. Dokumenty te mogą być podstawą wniosku o ekstradycję polonijnego biznesmena z Urugwaju.
Szef Instytutu Pamięci Narodowej (IPN) Leon Kieres uważa, że dowody świadczące o tym, że Kobylański mógł brać udział w zbrodni ludobójstwa "są mocne, aczkolwiek jeszcze nie przesądzające w tym stadium postępowania". Kobylański jest sponsorem Radia Maryja i Telewizji Trwam.