Trwa ładowanie...
dow7l0m

Szkocki parlament przyjął uchwałę przeciwko Brexitowi

Szkocki parlament przyjął we wtorek uchwałę opowiadającą się za zachowaniem członkostwa Szkocji we wspólnym rynku Unii Europejskiej nawet po Brexicie. Wniosek poparło 86 posłów, 36 było przeciw.
Share
Szkocki parlament przyjął uchwałę przeciwko Brexitowi
Źródło: Fotolia
dow7l0m

W treści zgłoszonej przez rząd rezolucji podkreślono, że "parlament jest świadomy negatywnego wpływu rezygnacji z członkostwa w europejskim rynku wewnętrznym na Szkocję i Wielką Brytanię". Stwierdzono też, że gdyby Wielka Brytania opuściła wspólny rynek, Szkocja powinna „szukać alternatywnego podejścia”. To mogłoby oznaczać przekazanie przez rząd Wielkiej Brytanii większych uprawnień szkockim władzom.

Przyjęta przez szkocki parlament uchwała jest odpowiedzią na plany brytyjskiego rządu. We wtorek premier Theresa May przedstawiła plan Brexitu. Znalazła się w nim zapowiedź opuszczenia wspólnego rynku Unii Europejskiej.

- Swoimi dzisiejszymi komentarzami premier sprawiła, że ten wybór (niepodległości - PAP) stał się bardziej prawdopodobny - powiedziała szefowa autonomicznego rządu Szkocji Nicola Sturgeon.

dow7l0m

W grudniu 2016 roku rząd w Edynburgu przedstawił strategię zawierającą propozycje rozwiązań zapewniających zachowanie elementów członkostwa w Unii Europejskiej po Brexicie. Wśród rozważanych przez polityków scenariuszy znalazło się także zorganizowanie drugiego referendum w sprawie niepodległości. A według najnowszych sondaży 46 proc. Szkotów jest za niepodległością.

W referendum z czerwca 2016 roku w sprawie członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej 62 proc. Szkotów zagłosowało przeciw Brexitowi, ale w skali całego kraju podjęto wówczas decyzję o wyjściu z Unii Europejskiej.

dow7l0m

Podziel się opinią

Share
dow7l0m
dow7l0m
Więcej tematów