Szkocja: po owieczce Dolly czas na człowieka
Zespół szkockich badaczy, który sklonował pierwszego na świecie ssaka - owieczkę Dolly, chce obecnie uzyskać pozwolenie na klonowanie zarodków ludzkich w celach medycznych.
Zespół badaczy z Roslin Institute zamierza ubiegać się o pozwolenie na klonowanie zarodków ludzkich w celach terapeutycznych w brytyjskiej organizacji, która z ramienia rządu reguluje badania na zarodkach - Human Fertilsation and Embriology Authority (HFEA).
Cały świat usłyszał o Roslin Institute w 1996 roku, gdy badacze powiadomili o uzyskaniu pierwszego ssaka sklonowanego z komórki dorosłego zwierzęcia. Była to owieczka Dolly.
Klonowanie terapeutyczne polega na krótkim, do dwóch tygodni, hodowaniu zarodków w celu uzyskaniu tzw. zarodkowych komórek macierzystych. Są to komórki multipotencjalne, czyli takie z których można uzyskać komórki wszystkich tkanek dorosłego organizmu.
Badacze uważają, że odpowiednie kierowanie rozwojem tych komórek umożliwi hodowlę tkanek i organów zastępczych. Dzięki temu w przyszłości można by leczyć wiele poważnych chorób, których rozwój jest związany z uszkodzeniem danej tkanki czy organu. Naukowcy wymieniają tu m.in choroby neurodegeneracyjne, jak choroba Alzheimera i Parkinsona, czy choroby autoimmunologiczne jak stwardnienie rozsiane czy cukrzyca typu I.
HFEA nie skomentowała bezpośrednio informacji o wniosku złożonym przez embriologów z Roslin, jednak z nieoficjalnych źródeł wiadomo, że propozycja ta jest postrzegana jako mieszcząca się w zakresie norm prawa brytyjskiego, które regulują klonowanie zarodków ludzkich.(aka)