ŚwiatSzkocja: Nicola Sturgeon zapowiedziała nową ustawę o referendum niepodległościowym kraju

Szkocja: Nicola Sturgeon zapowiedziała nową ustawę o referendum niepodległościowym kraju

• Szkoci będą jeszcze raz głosować w referendum na temat niepodległości swojego kraju

• W przyszłym tygodniu rząd przedstawi nowy projekt ustawy o referendum w tej sprawie - zapowiedziała premier Szkocji Nicola Sturgeon

• Jej zdaniem Szkoci nie po to brali udział w referendum w sprawie Brexitu, by ich głos był ignorowany

• W głosowaniu 62 proc. Szkotów opowiedziało się za pozostaniem Wielkiej Brytanii w UE

Szkocja: Nicola Sturgeon zapowiedziała nową ustawę o referendum niepodległościowym kraju
Źródło zdjęć: © PAP | ANDY RAIN

13.10.2016 | aktual.: 13.10.2016 14:21

Szefowa autonomicznego rządu Szkocji Nicola Sturgeon ogłosiła, że w przyszłym tygodniu zostanie przedstawiony nowy projekt ustawy o referendum w sprawie niepodległości. Jej zdaniem Brexit zmienia warunki przynależności do Zjednoczonego Królestwa.

- Projekt referendum niepodległościowego zostanie w przyszłym tygodniu przedstawiony do konsultacji - oświadczyła Sturgeon na otwarciu zjazdu swej Szkockiej Partii Narodowej (SNP).

- Jestem pełna determinacji, by Szkocja mogła ponownie rozważyć kwestię swojej niepodległości i to zanim Zjednoczone Królestwo opuści Unię Europejską, skoro jest to konieczne dla ochrony interesów naszego kraju - dodała Sturgeon.

Wyborcy w czerwcowym referendum w sprawie Brexitu "nie głosowali po to, by głos Szkotów i naszego parlamentu był ignorowany" - powiedziała premier. Odmawianie parlamentowi szkockiemu prawa do wypowiedzenia się w tej sprawie nazwała "aktem konstytucyjnego wandalizmu". Dodała, że upór brytyjskiego rządu w sprawach imigrantów zaowocuje odcięciem Wielkiej Brytanii przynajmniej od części jednolitego unijnego rynku.

- Nie sądzę, by ludzie oddali na to głos. Nie głosowali za tym, by gospodarczy racjonalizm wylać jak dziecko z kąpielą. Nie głosowali za tym, by nasze firmy musiały się zmierzyć z barierami celnymi, albo by urlopowicze potrzebowali wiz - podkreśliła Sturgeon.

Oszacowała, że Brexit będzie kosztował Szkocję utratę 80 tys. miejsc pracy.

Skrytykowała także działania brytyjskiego rządu, jej zdaniem podgrzewające ksenofobiczne wystąpienia Brytyjczyków, którzy z imigrantów z innych europejskich krajów zrobili "kozły ofiarne".

Podczas gdy w skali całego Zjednoczonego Królestwa w czerwcowym referendum 52 proc. Brytyjczyków głosowało za opuszczeniem UE, w Szkocji 62 proc. wyborców było za pozostaniem we Wspólnocie. Od tego czasu Sturgeon wielokrotnie powtarza, że opcja kolejnego referendum niepodległościowego w Szkocji "jest na stole". Poprzednie głosowanie odbyło się we wrześniu 2014 roku; 55 proc. Szkotów głosowało przeciwko niepodległości ich kraju.

Źródło artykułu:PAP
szkocjaniepodległośćbrexit
Zobacz także
Komentarze (18)