Sześciu kandydatów - który z nich zostanie prezydentem Jaworzna?
Pod koniec sierpnia swój udział w wyborach prezydenckich w Jaworznie potwierdziło sześć osób: Maciej Bochenek, Wacław Chudzikiewicz, Marcin Kozik, Paweł Silbert, Bernadeta Siostrzonek i Bogusław Śmigielski. Sytuacja zmienia się jednak dynamicznie.
Na tę chwilę na polu boju stawia się sześciu kandydatów, przy czym ze startu wycofał się Marcin Kozik. Jego komitet połączył siły z Bernadetą Siostrzonek i tworzą wspólną listę kandydatów do rady miejskiej. Pojawiło się jednak nowe nazwisko: Mirosław Łapota z KNP.
Maciej Bochenek
Przewodniczył Radzie Nadzorczej Spółdzielni Mieszkaniowej Górnik, jednak odwołano go po tym jak w czerwcu wybuchła afera - Bochenek miał równocześnie zajmować kierownicze stanowisko w konkurencyjnej spółdzielni. W ubiegłym roku postulował o zorganizowanie referendum ws. odwołania Pawła Silberta ze stanowiska prezydenta, jednak do niego nie doszło. Na łamach lokalnej prasy komentuje życie polityczne w Jaworznie.
Wacław Chudzikiewicz
To radny miejski w Jaworznie. Działa w Stowarzyszeniu Wspólnie dla Jaworzna (którego częścią składową są działacze SLD) i to ich do ich programu podłącza się polityk. Lewica chce w mieście mieć większy wpływ na kształt spraw publicznych. Ugrupowanie stawia na zrównoważony rozwój Jaworzna. Oferują dotacje do in vitro i rewitalizację terenów zielonych.
Paweł Silbert
Prezydent obiecuje głównie kontynuację działań, które już podjął. Chce w końcu dokonać rewitalizacji Sosiny, chce wybudować salę koncertową na Osiedlu Stałym oraz zbudować stadion lekkoatletyczny. Poza tym chce dbać o swoich mieszkańców i budować więcej dróg.
Bernadeta Siostrzonek
To jedyna kobieta, która ubiega się o fotel prezydenta w Jaworznie. Na razie wiele o swoich planach nie mówi, zdradza jednak, że chce zatrzymać w mieście młodych ludzi poprzez budowanie żłobków i przedszkoli. Chce zaoferować im także dobrą pracę, miejsce zamieszkania i dobrą ofertę kulturalno-rozrywkową.
Bogusław Śmigielski
Przedstawiciel Platformy Obywatelskiej. Aktualnie jest senatorem, do 2010 był marszałkiem województwa śląskiego. Z polityką i samorządem związał się już w 1998 roku, pełnił funkcje radnego miejskiego i radnego sejmiku województwa. Regularnie spotyka się z mieszkańcami miasta, by dowiedzieć się, czego najbardziej potrzebują.
Mirosław Łapota
Najmłodszy i najbardziej zaangażowany w media społecznościowe kandydat. Przedstawiciel Kongresu Nowej Prawicy podziela całkowicie poglądy partii. "Mniejsze podatki, mniej biurokracji!" - nawołuje kandydat.