Szejnfeld o rządowej strategii gospodarczej
Podczas rozpoczynającego się w środę 3-dniowego posiedzenia Sejm zapozna się z rządową strategią gospodarczą na najbliższe cztery lata - poinformował w środę w Polskim Radiu poseł PO, Adam Szejnfeld. Dokument "Przedsiębiorczość-Rozwój-Praca" zaprezentuje premier Leszek Miller oraz ministrowie odpowiedzialni za poszczególne części strategii - między innymi szefowie resortu finansów i pracy.
Gość Syganłów Dnia wskazał na wady programu, do których zaliczył przede wszystkim braki zmian w podatkach oraz pominięcie kwestii prywatyzacji i reprywatyzacji. Poseł podkreślił, że jeżeli nie spadną obciążenia podatkowe to większość zaproponowanych rozwiazań nie poprawi sytuacji gospodarczej.
prawie pracy. Zdaniem gościa Polskiego Radia poszczególne części programu przedstawiają różną wartość. Najlepszy jest pakiet dotyczący przedsiębiorczości. Część dotycząca pracy jest słabsza: zbyt ogólnikowa, raczej nie wprowadzi rewolucji dla młodych na rynku pracy.
Zdaniem Posła najsłabszy jest pakiet dotyczący infrastruktry. Szejnfeld uważa, że proponowana strategia gospodarcza jest oparta na niejasnym finansowaniu. Jednocześnie Szejnfeld zadeklarował, że Platforma Obywatelska podejdzie do propozycji rządu konstruktywnie - poprze dobre rozwiązania, zgłaszając przy tym propozycje zmian.
Drugi gość środowych Sygnałów dnia, poseł SLD Zbigniew Kaniewski uważa, że program może być impulsem dla przyszłorocznego wzrostu gospodarczego. 3 części pakietu tworzą jedną całość. Kaniewski podkreślił, że cała struktura finansowa musi być tak ustalona aby można było powiązać pieniądze prywatne, państwowe i unijne.
Program gospodarczy rządu na lata 2002 - 2005 został przyjęty przez rząd 29 stycznia . Składają się na niego między innymi trzy pakiety: "Przede wszystkim przedsiębiorczość", "Pierwsza praca" oraz "Infrastruktura - klucz do rozwoju". Strategia przewiduje między innymi zwiększenie nakładów na infrastrukturę - przede wszystkim na budowę autostrad - i na mieszkalnictwo, ułatwienia dla przedsiębiorczości, zwalczanie bezrobocia oraz wspieranie wzrostu gospodarczego. Taka stategia ma przywrócić za 3 lata wysokie tempo wzrostu gospodarczego. (ajg)