Trwa ładowanie...
d174x16
d174x16
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Szef zabójców młodych Izraelczyków zatrzymany

Na Zachodnim Brzegu Jordanu zatrzymano Palestyńczyka, uważanego za szefa operacji uprowadzenia, a następnie zabicia w czerwcu trzech izraelskich nastolatków - poinformowała izraelska policja. Mężczyznę zatrzymano przed miesiącem.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d174x16

"Miesiąc temu izraelskie siły bezpieczeństwa zatrzymały w obozie dla uchodźców Szuafat (na Zachodnim Brzegu Jordanu) Hosama Kawasmeha, podejrzanego o kierowanie komandem, które porwało, a następnie zamordowało trzech nastolatków" - podała policja w komunikacie, nie wyjaśniając dlaczego dopiero teraz o tym informuje.

Izrael wciąż poszukuje dwóch Palestyńczyków - Maruane'a Kawasmeha i Amera Abu Eiszeha - którzy są głównymi podejrzanymi w tej sprawie - sprecyzowała policja.

Trzej izraelscy chłopcy zaginęli 12 czerwca, gdy łapali autostop obok Gusz Ecjon, grupy osiedli żydowskich położonych między Betlejem a Hebronem, na południu Zachodniego Brzegu. Wracali ze szkół talmudycznych i próbowali dotrzeć do Jerozolimy. Ich zwłoki znaleziono 30 czerwca w pobliżu drogi, gdzie widziano ich po raz ostatni.

d174x16

Według izraelskich mediów Hosam Kawasmeh miał przyznać w czasie zatrzymania, że otrzymał wsparcie finansowe od radykalnego palestyńskiego Hamasu na rekrutację i uzbrojenie komanda, które porwało i zabiło trzech Izraelczyków.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu uważa, że za zbrodnią stoi Hamas. Ten radykalny ruch palestyński wyraził zadowolenie ze śmierci młodych Izraelczyków, nie potwierdził jednak izraelskich oskarżeń, ani im nie zaprzeczył. Zarzucił za to Izraelowi, że śmierć nastolatków posłużyła mu jako pretekst do brutalnej akcji odwetowej wobec Palestyńczyków.

Uprowadzenie i zamordowanie chłopców doprowadziło do obecnej eskalacji konfliktu palestyńsko-izraelskiego w Strefie Gazy.

Od wtorku, od godziny 7 czasu polskiego, obowiązuje tam 72-godzinny rozejm wynegocjowany przez Egipt. Według palestyńskich władz na skutek ofensywy Izraela rozpoczętej 8 lipca zginęło ponad 1800 Palestyńczyków, w większości cywilów; ponad jedna czwarta spośród 1,8 mln mieszkańców Strefy Gazy musiała opuścić swoje domy. Po stronie izraelskiej zginęło 64 żołnierzy i kilku cywilów.

d174x16

Podziel się opinią

Share

d174x16

d174x16
Więcej tematów