PolskaSzef PiS: niech Polacy decydują o zmianie konstytucji

Szef PiS: niech Polacy decydują o zmianie konstytucji

Prezes PiS Jarosław Kaczyński uważa, że o zmianie konstytucji w sprawie pozycji ustrojowej prezydenta i premiera powinno zdecydować społeczeństwo, a nie arbitralnie politycy.

Szef PiS: niech Polacy decydują o zmianie konstytucji
Źródło zdjęć: © PAP

- W naszym przekonaniu, odpowiedź na pytanie, czy to rozwiązanie ma iść ku systemowi kanclerskiemu, czy też systemowi bardziej prezydenckiemu, powinno być jednak ocenione przez społeczeństwo, znaczy wybór powinien być dokonany przez społeczeństwo, a nie na zasadzie arbitralnej przez polityków - powiedział lider PiS w Radiu Maryja, odnosząc się do przedstawionych przez premiera Donalda Tuska propozycji zmian w konstytucji.

Ocenił przy tym, że rozwiązania dotyczące władzy wykonawczej w konstytucji z 1997 r. są niedobre i powinny być zmienione.

O propozycjach Tuska dotyczących wzmocnienia pozycji premiera powiedział, że "są do dyskusji pod warunkiem, że będzie tu jakaś decyzja społeczna".

J. Kaczyński odrzucił możliwość wprowadzenia w wyborach okręgów jednomandatowych, które - jego zdaniem - przyczyniłyby się do jeszcze większego uzależnienia partii politycznych od "różnego rodzaju lokalnych, często niedobrych systemów powiązań, czy po prostu klik".

Prezes PiS uznał za konieczne dokonanie innych zmian w konstytucji, np. dotyczących korporacji zawodowych i sądownictwa. Powiedział też, że w konstytucji jest "mnóstwo mankamentów o charakterze technicznym, związanych np. z mechanizmami prawodawczymi", a przedyskutowania wymagają ujęte w konstytucji rozwiązania dotyczące sfery ekonomicznej.

W sobotę premier przedstawił propozycje zmian w konstytucji, zgodnie z którymi pełną odpowiedzialność za władzę wykonawczą w państwie ponosiłby rząd wspierany przez większość parlamentarną. Już w najbliższych wyborach prezydent miałby być wybierany przez Zgromadzenie Narodowe, nie powinien też mieć prawa weta. Premier chciałby również zmniejszenia wielkości obu izb - Sejmu i Senatu. Opowiada się też za wyborem senatorów w okręgach jednomandatowych, a posłów - według ordynacji mieszanej.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)