Szef PiS: nie odmówimy poparcia komisji śledczej ds. infoafery
PiS nie odmówi poparcia dla projektu powołania komisji śledczej ds. infoafery - oświadczył szef partii Jarosław Kaczyński. Przyznał, że PiS nie jest jednak entuzjastą tego pomysłu, ze względu na doświadczenia z komisją ds. afery hazardowej.
- Jeżeli chodzi o komisję śledczą - z jednej strony wiem, że bardzo znaczna część opinii publicznej oczekuje tego rodzaju rozwiązania. Z drugiej strony nie można pominąć doświadczenia z komisją śledczą ws. afery hazardowej - mówił Kaczyński na konferencji prasowej.
- W tej chwili toczą się śledztwa, działania CBA, my oczywiście nie odmówimy poparcia projektowi powołania komisji śledczej, ale widzimy także tę drugą stronę medalu - podkreślił.
Jak tłumaczył, jego partia obawia się, że osób podobnych do szefa komisji śledczej ds. afery hazardowej Mirosława Sekuły "w klubie parlamentarnym PO naprawdę nie brakuje". W związku z tym - przewiduje prezes PiS - podobne mogą być też rezultaty prac ewentualnej nowej komisji śledczej.
- Stąd nie jesteśmy tak entuzjastycznie nastawieni do tego pomysłu, jak ci, którzy raczej właśnie prowadzą propagandę, niż zastanawiają się nad tym, jak naprawdę ten problem wyjaśnić - konkludował.
Wniosek o powołanie komisji śledczej do zbadania doniesień o korupcji m.in. w Centrum Projektów Informatycznych b. MSWiA oraz w MSZ trafi w zeszłym tygodniu do sejmu z podpisami posłów SP i Twojego Ruchu. Poparcie dla wnioski zapowiedziało także SLD.
Marszałek Ewa Kopacz poinformowała w piątek, że wniosek ten trafił do oceny prawnej.
W ostatnich dniach poinformowano, że CBA zatrzymało kolejne osoby w związku ze śledztwem dot. korupcji przy przetargach m.in. w Centrum Projektów Informatycznych w b. MSWiA i KGP. Ogólnie w śledztwie tym podejrzanych jest 38 osób. W toku postępowania zebrano dowody wskazujące na podejrzenie popełnienia przestępstw związanych z zamówieniami także w innych instytucjach, w tym MSZ i GUS. Wśród zatrzymanych są przedstawiciele firm informatycznych i osoby, które pełniły funkcje publiczne. Zarzuty postawiono 22 osobom, m.in. b. wiceministrowi SWiA, b. już wiceszefowi GUS oraz b. urzędniczce MSZ.