Trwa ładowanie...

Szef ONZ domaga się szybkiego wyjaśnienia zabójstwa Borysa Niemcowa

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun żąda jak najszybszego wyjaśnienia zabójstwa Borysa Niemcowa, jednego z liderów demokratycznej opozycji w Rosji, oraz ukarania sprawców tej zbrodni - głosi opublikowane w sobotę (czasu miejscowego) oświadczenie.

Share
Szef ONZ domaga się szybkiego wyjaśnienia zabójstwa Borysa Niemcowa
Źródło: PAP/EPA, fot: Sergei Chirikov
d3ct28j

- Sekretarz generalny jest wstrząśnięty brutalnym zabójstwem Borysa Niemcowa (...) i potępia" tę zbrodnię, a także oczekuje, że "sprawcy zostaną szybko oddani w ręce sprawiedliwości" - podkreślono w komunikacie.

Ban Ki Mun przekazał też wyrazy współczucia "rodzinie, przyjaciołom i zwolennikom" Niemcowa. O ile tekst komunikatu jest w przeważającej mierze typowy dla okoliczności, w jakich został opublikowany, włączenie do niego wzmianki o zwolennikach zamordowanego polityka jest nietypowe - zauważają komentatorzy polityczni.

W latach 90. Niemcow był wicepremierem Rosji i należał do grona najbliższych współpracowników Borysa Jelcyna, który rozważał nawet wyznaczenie go na swego następcę. Później stał się jednym z liderów demokratycznej opozycji w Rosji i zasłynął ostrą krytyką prezydenta Władimira Putina, w tym jego polityki wobec Ukrainy.

55-letni Niemcow został zastrzelony z przejeżdżającego auta w piątek około godz. 23.40 (21.40 w Polsce), w centrum Moskwy. Sprawców nie schwytano.

Antykremlowska opozycja odwołała wyznaczony na niedzielę marsz protestacyjny w Moskwie przeciw polityce Putina i wojnie na Ukrainie, a w jego miejsce ogłosiła manifestację żałobną upamiętniającą Niemcowa.

d3ct28j

Podziel się opinią

Share
d3ct28j
d3ct28j
Więcej tematów