Trwa ładowanie...

Szef niemieckiego MSW chce zniesienia tajemnicy lekarskiej wobec terrorystów

• Niemiecki minister spraw wewnętrznych postuluje zniesienie tajemnicy lekarskiej wobec terrorystów
• Thomas de Maiziere chce, żeby lekarz mógł poinformować władze o planowanych przez swoich pacjentów czynach przestępczych
• Sprzeciwił się temu prezes niemieckiej Federalnej Izby Lekarskiej Frank Ulrich Montgomery
• Montgomery: tajemnica lekarska służy ochronie sfery prywatnej pacjentek oraz pacjentów i jest chroniona

Share
Szef niemieckiego MSW chce zniesienia tajemnicy lekarskiej wobec terrorystów
Źródło: AFP, Fot: Carmen Jaspersen
d2dlku3

W reakcji na niedawne zamachy, niemiecki minister spraw wewnętrznych Thomas de Maiziere chce doprowadzić do zniesienia tajemnicy lekarskiej w przypadku, gdy pacjent deklaruje zamiar dokonania aktu terroru - poinformował dziennik "Bild".

Według gazety jest to element proponowanych przedsięwzięć na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa, jakie szef MSW ma przedstawić w najbliższy czwartek. Chodzi tu o zmiany ustawowe, które zezwalałaby lekarzom na informowanie władz o planowanych przez ich pacjentów czynach przestępczych.

d2dlku3

Zdecydowanie sprzeciwił się temu prezes niemieckiej Federalnej Izby Lekarskiej Frank Ulrich Montgomery. - Napięta sytuacja polityczna w związku z sytuacją w dziedzinie bezpieczeństwa nie może wieść ku pochopnym przedsięwzięciom politycznym i prawnym. Tajemnica lekarska służy ochronie sfery prywatnej pacjentek oraz pacjentów i jest chroniona, jako podstawowe prawo, przez konstytucję - oświadczył Montgomery.

Jak jednocześnie zaznaczył, lekarze mogą już teraz udzielać władzom stosownych informacji - w szczególności wtedy, gdy są zwolnieni z obowiązku dochowania tajemnicy lekarskiej, lub gdy jest to niezbędne dla ochrony dóbr wyższej wartości, jak wolność czy nietykalność cielesna. - Czy to złamanie obowiązku milczenia jest uzasadnione, można decydować tylko na podstawie konkretnych okoliczności danego przypadku. Świat lekarski jest oczywiście otwarty na konstruktywny dialog z politykami i władzami na temat konkretnych przypadków - zadeklarował Montgomery.

"Bild" podał również, że de Maiziere postuluje przyspieszenie repatriacji tych cudzoziemców, którzy stanowią zagrożenie bezpieczeństwa lub popełnili czyny przestępcze. W tym celu zostałyby przyspieszone procedury wydalania niepożądanych imigrantów i rozpatrywania wniosków azylowych.

Jak poinformował w swym wydaniu internetowym dziennik "Koelner Stadt-Anzeiger", de Maiziere chce przedstawić swój pakiet zmian ustawowych w Bundestagu jeszcze w trakcie jego obecnej kadencji, która dobiegnie końca jesienią przyszłego roku. Chodzi tu o zmiany, dla których uchwalenia nie byłaby potrzebna zgoda Bundesratu, czyli reprezentującej kraje związkowe drugiej izby niemieckiego parlamentu. Gazeta powołała się na kierownicze koła niemieckiej koalicji rządowej chadeków i socjaldemokratów.

d2dlku3

Funkcjonująca w ramach niemieckiego koncernu prasowego Madsack redakcja informacyjna RND (RedaktionsNetzwerk Deutschland) podała natomiast, iż 18 sierpnia krajowi ministrowie spraw wewnętrznych z chadeckiego bloku CDU/CSU wystąpią w Berlinie z oświadczeniem, w którym zażądają dodatkowych przedsięwzięć. Miałyby one wzmocnić bezpieczeństwo wewnętrzne. Poza wzmocnieniem sił policji, nasileniem obserwacji terenów publicznych za pośrednictwem kamer wideo i przyspieszeniem repatriacji niepożądanych cudzoziemców, ma to również obejmować rozbudowanie centrum obrony cybernetycznej w Federalnym Urzędzie Kryminalnym i wykorzystywanie przez tajne służby danych z wywiadu elektronicznego.

Ministrowie chcą także obniżenia do 14 lat granicy wieku dla osób, wobec których można podejmować śledztwa antyterrorystyczne. Postulują ponadto zniesienie instytucji podwójnego obywatelstwa, uważanego przez nich za dużą przeszkodę w integrowaniu imigrantów.

d2dlku3

Podziel się opinią

Share
d2dlku3
d2dlku3
Więcej tematów