ŚwiatSzef NATO Anders Fogh Rasmussen krytykuje Rosję za stawianie zasieków na granicy Osetii Pd.

Szef NATO Anders Fogh Rasmussen krytykuje Rosję za stawianie zasieków na granicy Osetii Pd.

Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen skrytykował działania rosyjskiego wojska, które stawia zasieki na granicy administracyjnej między Osetią Południową a pozostałą częścią Gruzji. Zdaniem szefa Sojuszu te działania są nie do przyjęcia.

Szef NATO Anders Fogh Rasmussen krytykuje Rosję za stawianie zasieków na granicy Osetii Pd.
Źródło zdjęć: © AFP | John Thys

- Budowanie tego rodzaju ogrodzeń to naruszenie prawa międzynarodowego i porozumienia z 2008 r. (kończącego wojnę rosyjsko-gruzińską - przyp.) - oświadczył Rasmussen na konferencji prasowej.

Dodał, że takie działania nie tylko ograniczają swobodę przemieszczania się, ale mogą też zaostrzyć napięcie. - To po prostu jest nie do przyjęcia - powiedział. - Wzywamy Rosję, by przestrzegała swych międzynarodowych zobowiązań.

Według gruzińskich źródeł ustawienie ogrodzenia w pobliżu wsi Ditsi przy granicy z Osetią Południową spowodowało przesunięcie granicy administracyjnej w głąb terytorium będącego pod kontrolą Tbilisi. Okoliczni mieszkańcy powiedzieli dziennikarzom, że granicę przesunięto o kilkaset metrów. Podobne przypadki odnotowano w kwietniu w innym miejscu przy granicy administracyjnej.

Gruzja i Rosja nie utrzymują stosunków dyplomatycznych od czasu wojny z 2008 roku. W wyniku kilkudniowej wojny rosyjsko-gruzińskiej w 2008 roku popierana przez Rosję Abchazja i Osetia Płd. ogłosiły niepodległość. Uznała ją Rosja, a poza nią jedynie Wenezuela, Nikaragua i Nauru. Reszta świata uważa obie republiki za części Gruzji.

Obradujący w Brukseli ministrowie obrony państw Sojuszu i spotkali się w ramach Komisji NATO-Gruzja z gruzińskim ministrem obrony Iraklim Alasanią. Potwierdzili oni poparcie dla integralności terytorialnej i suwerenności Gruzji w jej uznanych przez społeczność międzynarodową granicach. Wyrazili też gotowość wsparcia Gruzji w procesie reform ustrojowych.

"Nasze partnerstwo opiera się na wspólnych wartościach. NATO broni poszanowania praw człowieka i podstawowych wolności. Oczekujemy zatem od Gruzji szacunku dla praw człowieka, rządów prawa i praw mniejszości. Zachęcamy do kontynuowania ważnych reform i przeprowadzenia uczciwych wyborów prezydenckich" - powiedział Rasmussen.

Przyznał, że NATO jest zaniepokojone dochodzeniami i aresztowaniami osób, które pełniły stanowiska państwowe za czasów poprzedniego rządu Gruzji. Były premier tego kraju Wano Merabiszwili przebywa obecnie w areszcie pod zarzutem nadużycia władzy. Prokuratura postawiła zarzuty także wielu byłym ministrom i obecnemu merowi Tbilisi. Sprawy te mnożą się po zeszłorocznym zwycięstwie opozycji pod wodzą miliardera Bidziny Iwaniszwilego w wyborach parlamentarnych i objęciu przez niego stanowiska premiera.

"Nie zamierzamy ingerować w sprawy sądowe w Gruzji. Dziś ministrowie NATO wyrazili się jasno, iż oczekują od gruzińskich władz poszanowania zasad praworządności i zagwarantowania uczciwych procesów. Trzeba unikać nawet wrażania, że dochodzi do politycznie umotywowanych aresztowań" - powiedział Rasmussen.

Z Brukseli Anna Widzyk

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)