Trwa ładowanie...

Szef MSZ: przygotowujemy skargę ws. zwrotu wraku Tu-154

Jest przygotowywana skarga do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze ws. zwrotu Polsce wraku Tu-154 - zapowiedział szef MSZ Witold Waszczykowski. Zaznaczył, że skarga zostanie wniesiona, jeśli taką decyzję podejmie rząd.

Szef MSZ: przygotowujemy skargę ws. zwrotu wraku Tu-154Źródło: wikimedia.org, fot: prsteam.net
dy67xr8
dy67xr8

Minister w rozmowie z Telewizją Republika stwierdził, że przez cały ubiegły rok były podejmowane starania w sprawie zwrotu wraku. - Przez ten rok oczywiście sprawdziliśmy wszystkie możliwości, również zabiegaliśmy bezpośrednio u Rosjan o zwrot wraku - mówił.

- Dzisiaj stajemy przed takim dylematem - czy w dalszym ciągu czekać i wykorzystywać te tradycyjne instrumenty, czyli naciskać na naszych sojuszników, naciskać na Rosję, czy zwrócić się do trybunałów międzynarodowych, czy złożyć skargę np. do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości o zwrot zagrabionego polskiego mienia, czyli wraku. Przed tym dylematem teraz stoimy - podkreślił minister.

Dodał, że to dlatego obecnie jest przygotowywana skarga do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości. Kiedy zostanie wniesiona? - Jeśli będzie decyzja polityczna rządu - zastrzegł szef MSZ.

"Polska ma podstawy"

Czy Polska ma podstawy, by zaskarżyć Rosję do Trybunału? Jak wyjaśnili dziennikarce RMF FM przedstawiciele Trybunału w Hadze - "można to zrobić na podstawie którejś z międzynarodowych konwencji podpisanych zarówno przez Polskę jak i Rosję".

dy67xr8

Jak zauważa stacja, przykład dała Ukraina, która pozwała Rosję w zeszłym miesiącu w związku z zajęciem Krymu, działaniami na wschodzie Ukrainy i zestrzeleniem samolotu MH17. Powołała się na dwie, międzynarodowe konwencje: o zwalczaniu finansowania terroryzmu i o walce z rasizmem.

Zdaniem rozmówców RMF FM, najważniejsze jest dobre przygotowanie pozwu i przedstawienie przekonywujących podstaw prawnych.

dy67xr8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dy67xr8
Więcej tematów