Trwa ładowanie...
d2m8bbq
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Szef MSZ Niemiec nie widzi Ukrainy w NATO i na razie w UE

Szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier powiedział internetowemu wydaniu tygodnika "Der Spiegel", że jest przeciwny przyjęciu Ukrainy do NATO. Uważa też, że na razie nie jest realistyczne wejście Ukrainy do UE.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Siergiej Ławrow i Frank-Walter Steinmeier
Siergiej Ławrow i Frank-Walter Steinmeier (PAP/EPA, Fot: Hans Punz)
d2m8bbq

- Jeśli chodzi o kwestię Sojuszu, to obowiązuje nadal to, co powiedziałem już kilka miesięcy temu: dostrzegam (możliwość) partnerskich stosunków Ukrainy z NATO, lecz nie widzę (możliwości) członkostwa - powiedział Steinmeier.

"Der Spiegel" przypomina, że rzecznik amerykańskiego MSZ powiedział, iż Waszyngton nie ma nic przeciwko dążeniu Ukrainy do NATO. - Nasza polityka polega na utrzymywaniu otwartych drzwi - powiedział rzecznik.

Natomiast rzecznik rosyjskiego MSZ Aleksandr Łukaszewicz mówił wcześniej, że jeśli Kijów podejmie decyzję o zmianie swego statusu państwa neutralnego, pojawi się kwestia gwarancji, iż Ukraina nie wejdzie do NATO. Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział z kolej, że rezygnacja Kijowa z neutralności byłaby "kursem na rozwiązanie siłowe" w Donbasie.

d2m8bbq

Steinmeier powiedział "Spieglowi", że również wejście Ukrainy do Unii Europejskiej nie jest na razie realistyczne. Gospodarcza i polityczne modernizacja kraju jest "zadaniem dla pokoleń" - zaznaczył niemiecki polityk. Jego zdaniem "nie mają sensu" spekulacje o członkostwie Ukrainy w UE w dalekiej przyszłości. Wezwał za to władze w Kijowie do rozpoczęcia procesu reform.

Zobacz również: Pałac Janukowycza nadal przyciąga tłumy.

d2m8bbq

Podziel się opinią

Share

d2m8bbq

d2m8bbq
Więcej tematów