Trwa ładowanie...

Szef MSZ Jacek Czaputowicz otworzył ambasadę Polski w Senegalu. "To wyraz ważnej współpracy"

Minister Spraw Zagranicznych Jacek Czaputowicz oficjalnie zainaugurował działalność Ambasady Rzeczpospolitej Polskiej w Senegalu. Podkreślił, że to wzmocni współpracę między Polską a Afryką Zachodnią.
Share
Szef MSZ Jacek Czaputowicz otworzył ambasadę Polski w Senegalu. Na zdjęciu podczas spotkania na wyspie Gorée, na której był największy handel niewolnikami w Afryce.
Szef MSZ Jacek Czaputowicz otworzył ambasadę Polski w Senegalu. Na zdjęciu podczas spotkania na wyspie Gorée, na której był największy handel niewolnikami w Afryce.Źródło: Twitter
dvqr5e4

Ambasada RP W Dakarze będzie działać ponownie po ośmiu latach przerwy. - Dakar jest naszym oknem na Afrykę. Senegal to wzór pokojowego współżycia przedstawicieli różnych społeczności i religii - powiedział szef MSZ.

Podczas oficjalnej ceremonii Jacek Czaputowicz powiedział, że ponowne uruchomienie ambasady stanowi wyraz ważnej współpracy między Polską a Senegalem, a także innymi państwami Afryki Zachodniej.

Minister dziękował też miejscowej Polonii za promowanie polskiej kultury w Afryce i pielęgnowanie związków z ojczyzną. Docenił także pracę polskich zakonnic w sierocińcu w Dakarze.

dvqr5e4

Czaputowicz spotkał się także z władzami wyspy Gorée, która od XVI do XIX wieku była największą bazą handlu niewolnikami w Afryce. W ten sposób chciał podkreślić wartość walki o prawa człowieka. Jego zdaniem wizyta motywuje aktywne działanie w tej kwestii.

Jacek Czaputowicz dumny z braku polskich kolonii w historii

Szef MSZ dodał też, że cieszy się, że Polska nie posiadała żadnych kolonii. - Polska jest dumna, że w swojej historii nigdy nie miała przeszłości kolonialnej i nie przyczyniła się do handlu niewolnikami. Polacy przez wiele dziesięcioleci głęboko doświadczyli, czym jest obca dominacja i jak cenne jest dziedzictwo wolności. - mówił.

Jacek Czaputowicz weźmie jeszcze udział jako prelegent w Forum na Rzecz Pokoju i Bezpieczeństwa w Afryce. Spotka się ze swoim senegalskim odpowiednikiem Sidikim Kabą.

dvqr5e4

Podziel się opinią

Share
dvqr5e4
dvqr5e4
Więcej tematów