Szef MSZ Francji: przywrócić zaufanie Palestyńczykom
Francuski minister spraw zagranicznych
Bernard Kouchner oświadczył, że istnieje potrzeba
stworzenia klimatu zaufania wśród Palestyńczyków.
Kouchner, który przebywa z wizytą w Jerozolimie, wyraził też żal, że różne projekty zmierzające do rozwiązania konfliktu palestyńsko- izraelskiego pozostają "martwą literą".
Trzeba stworzyć klimat zaufania, by dać Palestyńczykom nadzieję - powiedział szef francuskiej dyplomacji po zakończeniu rozmów z prezydentem Izraela Szimonem Peresem.
Mamy projekty, ale nic się nie ruszyło (...), wszystko jest zablokowane - zauważył Kouchner. Podkreślił, że "umacniając biedę, umacnia się ekstremizm".
Francuski minister przypomniał dwa projekty, które szczególnie interesują Paryż: budowa stacji oczyszczania wody w Strefie Gazy i mieszkań dla Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu Jordanu.
Jednak w związku z izraelską blokadą Strefy, rządzonej od czerwca zeszłego roku przez radykalny Hamas, pierwszy z tych projektów nie posuwa się naprzód - poinformował. Powinna być możliwość transportowania materiałów budowlanych - ocenił, czyniąc aluzję do zamknięcia przez Izrael granic z Autonomią Palestyńską. 17 stycznia Izrael zaostrzył obowiązywanie blokad w odpowiedzi na prowadzony z tego terytorium ostrzał izraelskich celów.
Dzień wcześniej po spotkaniu z palestyńskim prezydentem Mahmudem Abbasem w Ramalli Kouchner opowiedział się za otwarciem przejść granicznych między Izraelem a Strefą Gazy. Warunki codziennego życia Palestyńczyków w Strefie są nie do zniesienia - zaznaczył.
Kouchner podkreślił również konieczność "zamrożenia żydowskiego osadnictwa" na Zachodnim Brzegu Jordanu.
Dodał, że popiera możliwość zawieszenia broni między Izraelem a Hamasem. Jego zdaniem w osiągnięciu rozejmu mogłyby odegrać rolę władze palestyńskie i inne kraje.
Kouchner rozmawiał wcześniej z ministrem obrony Izraela Ehudem Barakiem. Po spotkaniu strona izraelska wydała komunikat, w którym napisano, że kraj ten "będzie w dalszym ciągu działał na rzecz poprawy warunków życia Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu, ale jego priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa własnym obywatelom".
Po południu szef francuskiej dyplomacji ma się spotkać z premierem Ehudem Olmertem i szefową MSZ Cipi Liwni.