PolskaSzef MON ujawni całość raportu z katastrofy CASY?

Szef MON ujawni całość raportu z katastrofy CASY?

Minister obrony narodowej Bogdan Klich nie
wyklucza ujawnienia w piątek całości raportu dotyczącego
katastrofy CASY - poinformował rzecznik
resortu Robert Rochowicz. Minister chce uciąć wszelkie spekulacje, które pojawiają się,
mimo tego że ujawniono tę część raportu, która zawiera wszystkie
istotne informacje - zaznaczył Rochowicz.

Galeria

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/katastrofa-samolotu-wojskowego-casa-6038701113741953g )[

]( http://wiadomosci.wp.pl/katastrofa-samolotu-wojskowego-casa-6038701113741953g )
Katastrofa samolotu wojskowego Casa

Galeria

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/pozegnanie-ofiar-katastrofy-samolotu-casa-6038701193041025g )[

]( http://wiadomosci.wp.pl/pozegnanie-ofiar-katastrofy-samolotu-casa-6038701193041025g )
Pożegnanie ofiar katastrofy samolotu CASA

Jak dodał, Klich polecił już przygotowanie ekspertyzy, która ma określić szczegółowo, co można ujawnić. Chodzi m.in. o kwestie danych osobowych (m.in. członków komisji wyjaśniającej przyczyny tragedii) pojawiających się w raporcie.

Tymczasem rzecznik praw obywatelskich Janusz Kochanowski zapowiedział, że zwróci się do szefa MON o udostępnienie mu raportu. W programie "Kropka nad i" w TVN24 podkreślił, że jego wniosek dotyczyć będzie też utajnionej części dokumentu.

Zaznaczył, że jego niepokój wzbudziło właśnie to, iż znaczna części raportu jest niejawna. Dodał również, że w sprawie jest za dużo błędów, które mogły się zdarzyć i świadczą o "jakiejś cywilizacyjnej już katastrofie".

W środę Rochowicz poinformował, że cały raport komisji liczy ok. 40 stron, a załączniki dodatkowe 700. Dotąd odtajnione zostały cztery strony - "zawierające główne tezy i ustalenia".

Przyczyny styczniowej katastrofy samolotu CASA, w której zginęło 20 lotników, wyjaśniała Komisji Badania Wypadków Lotniczych. Z ujawnionej części raportu wynika m.in., że do tragedii doprowadził splot wielu okoliczności, m.in. niewłaściwa organizacja lotów oraz szkolenia lotniczego, za małe doświadczenie załogi i złe warunki atmosferyczne.

Jak poinformował przewodniczący komisji, płk Zbigniew Drozdowski, bezpośrednią przyczyną katastrofy było "nieświadome doprowadzenie przez załogę do nadmiernego przechylenia samolotu (...), powodujące postępujący spadek siły nośnej, co doprowadziło w końcowej fazie lotu do gwałtownego zniżania, z utratą kierunku i zderzenia samolotu z ziemią".

Według ekspertów, wpływ na nią miało też wyłączenie sygnalizacji dźwiękowej urządzenia EGPWS, pozbawiające załogę informacji o niebezpiecznym zbliżaniu się do ziemi, nadmiernym przechyleniu samolotu i o przejściu przez poszczególne progi wysokości podczas zniżania w czasie obu podejść do lądowania.

Komisja dość szybko wykluczyła niesprawność systemów samolotu w trakcie lotu. Na tej podstawie wznowiono, zawieszone po tragedii, loty samolotów CASA. Ucinając wszelkie spekulacje, wykluczono także by załoga i pasażerowie byli pod wpływem alkoholu, czy środków odurzających. Dowiodły tego wyniki badań szczątków przeprowadzone w Akademii Medycznej w Szczecinie.

Ustalono także, że podczas obu prób podchodzenia do lądowania samolot był zbyt wysoko w stosunku do planowanej ścieżki zniżania. Dodatkowo silny wiatr spychał maszynę na prawo od osi pasa.

Tymczasem radio TOK FM podało, powołując się na informatora zaangażowanego w sprawę, że CASĘ próbował na murawie lotniska posadzić pilot, który nie należał do załogi - czyli jeden z oficerów będących pasażerami.

Źródło artykułu:PAP
raportkatastrofamon

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)