PolskaSzef MON odtajnił kolejne akta Układu Warszawskiego

Szef MON odtajnił kolejne akta Układu Warszawskiego

Minister Obrony Narodowej Radosław Sikorski odtajnił kolejne 37 zbiorów dokumentów Układu Warszawskiego. Poinformował o tym w Warszawie.

26.01.2006 | aktual.: 26.01.2006 22:46

Akta Układu liczą 1445 jednostek archiwalnych - czyli zbiorów, m.in. dokumentów, map, planów ćwiczeń pogrupowanych tematycznie. Na początku stycznia minister odtajnił 881 zbiorów dokumentów. 441 jednostek nigdy nie było tajnych i nie ma przeszkód w ich upublicznieniu.

Z decyzją o ewentualnym odtajnieniu pozostałych 123 jednostek minister czekał, aż dokumenty zbadają znani historycy, wojskowi i prawnicy. W czwartek zdecydował o odtajnieniu 36 z nich; pozostało więc jeszcze 86 zbiorów, które będą jeszcze przedmiotem analiz.

Komisja znanych historyków, przedstawicieli Sztabu Generalnego, Instytutu Pamięci Narodowej, Centralnego Archiwum Wojskowego przyjrzy się jeszcze tym 86. Oczywiście jesteśmy patriotami, nie chcemy, żeby odtajniać coś, co może mieć wpływ na nasze bezpieczeństwo, na bezpieczeństwo naszych sąsiadów, w tym także na bezpieczeństwo Federacji Rosyjskiej, która jest naszym ważnym partnerem - powiedział minister.

Poinformował, że odtajniony zostanie m.in statut Układu Warszawskiego. Przewidywał on m.in. że w czasie wojny, w czasie konfrontacji między ówczesnym NATO, a Układem Warszawskim polski żołnierz podlegałby radzieckiemu sądowi polowemu - powiedział szef MON.

To, że akta zostaną odtajnione "prawie wszystkie", minister Sikorski ogłosił pod koniec listopada 2005 r. O aktach mówił w swym expose premier Kazimierz Marcinkiewicz.

Układ Warszawski był związkiem wojskowym komunistycznych państw Europy Środkowej i Wschodniej (oprócz Jugosławii), zawartym 14 maja 1955 r. w stolicy Polski. Członkowie Układu mieli bronić się nawzajem w przypadku ataku na jednego z nich. Głównym przeciwnikiem było NATO.

Po przemianach lat 1989-1990 państwa członkowskie postanowiły, że stacjonujące w krajach Układu wojska radzieckie powinny opuścić ich terytoria. 25 lutego 1991 r. w Budapeszcie podpisano umowę o zaprzestaniu współpracy wojskowej w ramach Układu, a 1 lipca 1991 r. w Pradze rozwiązano struktury polityczne, co oznaczało ostateczną likwidację Układu Warszawskiego.

Informacje o odtajnieniu kolejnych dokumentów Układu Warszawskiego minister ogłosił podczas uroczystości wręczenia mu nagrody Człowieka Roku 2005 "Gazety Polskiej".

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)