WP

Szef MON: 18 tysięcy rosyjskich żołnierzy na Krymie

18 tysięcy żołnierzy skoncentrowała Federacja Rosyjska na należącym do Ukrainy Krymie - poinformował ukraiński minister obrony Ihor Teniuch. Podkreślił, że zgodnie z umowami dwustronnymi Rosja może mieć na Ukrainie tylko 12,5 tys. wojskowych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
WP

- W chwili obecnej na terytorium (krymskiej) Autonomii znajduje się ok. 18 tysięcy rosyjskich żołnierzy, z czego 6 tysięcy to żołnierze specnazu - oświadczył podczas spotkania z ambasadorem Wielkiej Brytanii Simonem Smithem.

Teniuch powtórzył, że jego rosyjski odpowiednik Siergiej Szojgu powiedział mu, że "wojskowych sił zbrojnych Rosyjskiej Federacji na Krymie nie ma".

- Podobne twierdzenie usłyszał od swojego rosyjskiego partnera naczelnik sztabu generalnego, głównodowodzący zbrojnych sił Ukrainy Mychajło Kucyn. Jednak według naszych informacji strona rosyjska naruszyła wszystkie paragrafy umów międzypaństwowych związanych ze stacjonowaniem Floty Czarnomorskiej na terytorium Ukrainy - podkreślił szef ukraińskiego MON w Kijowie.

WP

W piątek generał Mychajło Kowal z Państwowej Służby Granicznej Ukrainy oświadczył, że na Krymie znajduje się około 30 tysięcy rosyjskich żołnierzy.

Kowal nie uściślił, ilu ukraińskich żołnierzy znajduje się na półwyspie, mówiąc jedynie, że pozostają tam wszystkie stacjonujące tu jednostki ochrony pogranicza i regularnych sił zbrojnych Ukrainy.

Polub WP Wiadomości
WP
WP